Въведение:
Ефективността на соларните панели достигна безпрецедентни нива, но постепенното намаляване на производството на електроенергия, което те могат да генерират, остава неизбежно. Първокласните соларни панели се влошават средно с около 0,4 % годишно, което води до намаляване на мощността с около 12-15 % до края на техния 25-30-годишен живот.
Какви фактори обаче допринасят за влошаването на качеството на соларните панели? Какво влияе върху темпото на разграждане на слънчевите панели и има ли стратегии за удължаване на техния живот, като по този начин се предотврати преждевременното им изхвърляне като отпадъци? Следващото съдържание ще даде подробен отговор на тези въпроси.
Съдържание:
1.LID и препоръки за минимизиране на въздействието на LID
2.PID и препоръки за минимизиране на въздействието на PID
3.Естествено стареене на соларните панели и предложения
4.Микропукнатини и горещи точки на соларните панели и предложения
Разрушаването на соларния панел включва LID, PID, естествено разрушаване, микропукнатини и ефект на горещи точки. Тъй като самите соларни панели се използват с течение на времето, компонентите естествено стареят и стават по-малко ефективни. Основната причина за деградацията на соларните панели е естественото износване, което настъпва с течение на времето поради излагане на ултравиолетови лъчи и неблагоприятни метеорологични условия. Степента на деградация обикновено се покрива от гаранцията за ефективност на панела. В допълнение към това първоначалното излагане на слънчевите панели на слънчева светлина може да причини LID, високото налягане, високата температура и повишената влажност могат да причинят PID, неправилното боравене и монтиране на слънчевите панели може да доведе до появата на микропукнатини, а засенчването на мястото на монтиране може да причини ефекта на горещата точка. По-долу ще разгледаме по-подробно тези въпроси.
LID (деградация, предизвикана от светлината)
LID (Light-Induced Degradation - деградация, предизвикана от светлината) има различни форми на механична и химична деградация, произтичащи от излагането на панела на светлина, които включват BO-LID, LeTID и UVID. Тя служи като ключов параметър за надеждност в областта на фотоволтаичните модули и обхваща основно три различни категории: деградация на борово-кислородното съединение под въздействието на светлината (BO-LID), деградация под въздействието на светлината и повишената температура (LeTID) и деградация на повърхностната пасивация, предизвикана от излагане на ултравиолетови лъчи (UVID).
BO-LID (деградация на борно-кислородно съединение на светлината)
BO-LID или деградацията на борово-кислородното съединение на светлината е ключов аспект от работата на слънчевите панели. В сферата на LID (Light-Induced Degradation - деградация, предизвикана от светлината) BO-LID се откроява като основен фактор за деградацията, предизвикана от светлината, наблюдавана в кристалните силициеви клетки. Когато фотоволтаичните модули са изложени за първи път на слънчева светлина, BO-LID бързо започва да действа, като води до бързо намаляване на номиналната мощност (Wp) на панелите. Това първоначално намаление, което обикновено варира от 2 % до 3 %, настъпва само в рамките на няколкостотин часа работа, като най-значителното въздействие обикновено се забелязва през първата година на използване.
Заслужаващ внимание аспект на BO-LID е, че често достига точка на насищане сравнително бързо, обикновено в рамките на дни или седмици. Окуражаващата новина е, че смекчаването или дори премахването на ефектите от BO-LID е възможно. Това може да бъде постигнато чрез стратегии, като например модифициране на допанти, като например въвеждане на галий, или подобряване на техниките за пасивиране. Тези мерки играят ключова роля за запазване на дългосрочната производителност и ефективност на слънчевите панели.
След тази първоначална фаза на стабилизиране, степента на LID претърпява значително намаляване, достигайки нива от 0,3 % до 0,5 % годишно за следващите над 25 години. Забележително е, че високоефективните модули на Maysun Solar, като IBC, могат да демонстрират нива на LID от 0,4% годишно. Тази отлична производителност се дължи на доказани производствени техники и висококачествени материали.
За щастие, повечето производители са склонни леко да надвишават номиналната мощност на панела с до 5%. Това отклонение отчита малки дисбаланси на клетките и компенсира част от първоначалното влошаване, като по този начин гарантира точността на номиналната мощност на панела (Wp). За илюстрация, панел с мощност 350 W може първоначално да произвежда до 5 % повече мощност, като за кратък период от време може да достигне до 368 W. Независимо от това, това леко свръхпроизводство обикновено е краткотрайно и може да остане незабележимо, освен ако панелите не работят при идеални (STC) условия. Гаранцията за експлоатационни характеристики на производителя изчерпателно описва степента на LID и очаквания спад на експлоатационните характеристики през 25-годишния гаранционен период.
UVID (деградация, предизвикана от ултравиолетова светлина):
UVID се отнася до потенциалното влошаване на характеристиките на соларните модули след продължително излагане на ултравиолетова радиация. Първоначалното излагане на слънчева светлина кара кристалния силициев оксид на повърхността на панела да образува слой от боров диоксид, който намалява ефективността му. Това влошаване е свързано предимно с материалите, използвани в слънчевите клетки, особено тези, свързани с фотоелектричното преобразуване. Продължителното излагане на ултравиолетово лъчение може да предизвика химични реакции или разграждане на материалите в клетките, което води до влошаване на ефективността. Това често се проявява като намалена ефективност и изходна мощност. За да се справят с ефектите на UVID, производителите обикновено избират материали с висока UV стабилност, подобряват материалите за капсулиране на модула, за да осигурят по-добра защита, и подлагат модулите на тестове за излагане на UV лъчение, за да оценят тяхната устойчивост.
LeTID (деградация, предизвикана от светлината и повишената температура):
LeTID (Light and Elevated Temperature Induced Degradation): LeTID представлява спад в производителността, предизвикан от повишените температури, свързан предимно с материалите и несъвършенствата в соларните клетки. Когато са подложени на високи температури и радиация, дефектите в клетката могат да се размножат, предизвиквайки рекомбинация на заряда и повишено съпротивление, което води до намаляване на ефективността на клетката. В някои отношения LeTID прилича на LID, но е документирано, че загубите, дължащи се на LeTID, достигат до 6 % през първата година. Ако производителят не предприеме адекватни мерки, това може да доведе до по-ниска производителност и евентуално до гаранционни искове.
Ефектите на LeTID обикновено се забелязват по-скоро по време на реална работа на модула, отколкото в лабораторни условия. За да се противопоставят на LeTID ефектите, производителите често подобряват избора на материали, усъвършенстват производствените процедури, извършват оценки на термичната стабилност и оценяват работата на клетките при повишени температури, за да осигурят постоянна работа на модулите.
Предложение:
Избор на панели: Инвестирайте в панели, използващи подложки за клетки от силиций от N-тип с висока степен на чистота, за да постигнете по-ниски нива на LID. Соларните панели HJT на Maysun Solar са чудесен избор! HJT клетките са имунизирани срещу LID ефекта, тъй като субстратът обикновено е монокристален силиций от N-тип, който е легиран с фосфор и не съдържа композитите бор-кислород, бор-желязо и т.н., които се срещат в кристалния силиций от P-тип. Деградацията на HJT соларните модули за 30 години е не повече от 12,6 %, което води до по-стабилно производство на енергия през целия живот на соларния модул. Те се отличават с висока гъвкавост, висока ефективност на клетките, висока скорост на двуфазното свързване и ниско затихване.
Свръхспецификация: Панелите често имат допустими стойности на мощността, за да компенсират първоначалната деградация.
Устойчивост на ултравиолетовите лъчи: Производителите трябва да подлагат модулите на тестове за излагане на ултравиолетови лъчи, за да гарантират устойчивостта им.
PID (Потенциално предизвикана деградация)
Деградацията, предизвикана от потенциала, или PID, е вид влошаване на състоянието на соларните панели, което обикновено става забележимо след 4 до 10 години употреба. То се дължи на фактори като високо напрежение, повишени температури и повишена влажност. По същество PID включва изтичане на напрежение от слънчевите клетки към рамката на слънчевия панел, което води до намаляване на изходната мощност. За съжаление, този проблем може да не се забележи веднага, но има тенденция да се влошава постепенно с течение на времето. Диагностицирането на PID може да бъде предизвикателство без използването на специализирани тестери за IV криви и подходящо обучение. Въпреки това, един ранен индикатор може да бъде необичайно ниско напрежение или ток на веригата. Можете да намерите повече информация за диагностицирането на проблеми с PID в нашия блог.
По-голямата част от покривните соларни инсталации на жилищни сгради работят в диапазона от 300 до 600 волта и PID се проявява по-ясно, когато става въпрос за по-високи напрежения на веригата. Следователно, колкото повече панели са свързани в една верига, толкова по-голяма е вероятността за поява на PID. От друга страна, големите соларни паркове често работят в диапазона от 1000 до 1500 волта, което значително увеличава риска от ПИД. За щастие някои усъвършенствани широкомащабни соларни инвертори могат да противодействат на ефектите на PID, ако бъдат открити, чрез пускане на много малък обратен ток през нощта.
В тежки случаи, когато проблемите с PID не се решават в продължение на 10 или повече години, мощността може да бъде сериозно засегната, което води до потенциални загуби до 50 %. Въпреки това много от водещите производители на соларни панели значително са намалили риска от PID, като използват висококачествени материали и подлагат продуктите си на строги тестове. Независимо от това PID продължава да бъде актуален проблем, както се вижда от последните резултати от тестовете на независимата институция за изпитване PVEL.
Предложение:
Чрез задълбочени изследвания и дългосрочни експерименти екипът от експерти на Maysun е идентифицирал ефективни подходи за смекчаване на потенциално предизвиканата деградация (PID). Тези ключови методи включват основно:
1. заземяване на отрицателния терминал на серийните компоненти или прилагане на положително напрежение между модула и земята, особено през вечерните часове.
2.подобряване на издръжливостта и качеството на EVA фолиото при оптимизиране на процеса на капсулиране.
3.прилагане на модификации на емитера на клетката и на антирефлексния слой от силициев нитрид (SiN).
Иновативният HJT соларен панел на Maysun може да се похвали с изключителни анти-PID характеристики. Това се дължи на неговия тънкослоен слой TCO (прозрачен проводящ оксид), който притежава проводими свойства, които ефективно предотвратяват поляризацията на повърхностния заряд. По този начин тази усъвършенствана технология структурно намалява рисковете, свързани с разграждането на PID.
Деградация на слънчевите панели при естествено стареене
Освен добре познатите ефекти на PID и LID, соларните панели могат да се сблъскат с още по-сериозни проблеми, произтичащи от влошаването на състоянието на капсулиращите и защитните слоеве, които са предназначени да предпазват клетките от факторите на околната среда. Един от най-разпространените проблеми е повредата на задния слой. Докато предният стъклен лист осигурява защита от дъжд, градушка, мръсотия и отломки, белият или черният пластмасов заден лист служи за предпазване на задната страна на клетките от вода, влага и ожулвания. Изборът на некачествени материали и неадекватните мерки за контрол на качеството обаче могат да доведат до разрушаване, напукване или разграждане на капсулата или на задния защитен лист под въздействието на ултравиолетовите лъчи. Това влошаване може впоследствие да доведе до по-критични проблеми като проникване на влага, корозия и електрически течове. С течение на времето ефективността им може да намалее, което води до намаляване на производството на енергия. Тук анализираме основните фактори, които оказват влияние върху дълготрайността на тези панели:
Обезцветяване на капсулата:
Излагането на продължително ултравиолетово лъчение може да доведе до обезцветяване на капсулиращия материал в соларните панели. Това се отразява не само на естетиката на панелите, но и на способността им да абсорбират светлина. Капсулаторът отговаря за защитата на чувствителните соларни клетки от външни елементи и когато се обезцвети, той възпрепятства преминаването на светлината към клетките, като намалява общата ефективност на преобразуване на панелите. За да се намали това, се използват висококачествени материали за капсулиране, устойчиви на ултравиолетови лъчи, а редовното почистване и поддръжка могат да помогнат за удължаване на техния живот.
Обикновено се използват EVA (етилен-винил скетат), POE(полиетилен). и EPE (EVA+POE+EVA) служат като капсулиращи материали за предпазване на соларните клетки от външните фактори на околната среда. Тези капсулиращи материали обикновено запазват целостта си за около 25-30 години. Въпреки че EVA е широко използван поради ниската си цена и високата си обработваемост, все повече хора откриват неговите недостатъци. В днешно време все повече се използват POE и EPE, защото въпреки че тези два материала са скъпи и трудни за производство, те имат отлична устойчивост на PID, висока съпротивителна способност, висока бариера срещу водни пари, стабилна и надеждна устойчивост на ниски температури и пожълтяване.
Разграждане на задната повърхност:
За да се предпази задната страна на соларните клетки от влага и други елементи на околната среда, обикновено се използват материали като поливинилфлуорид (Tedlar) или полиестер (PET). Срокът на експлоатация на задния лист обикновено съвпада с очаквания срок на експлоатация на соларните панели, т.е. около 25-30 години. С течение на времето, особено в региони с високи температури и влажност, устойчивостта на гърба към влага може да се влоши. Това влошаване увеличава риска от хидролиза на капсулата, което може да доведе до корозия на клетките. Гърбът е жизненоважен компонент на соларните панели, тъй като осигурява защита срещу факторите на околната среда, поради което е изключително важно да се поддържа неговата цялост. Използването на трайни, влагоустойчиви гръбни листове и осигуряването на подходяща вентилация под панелите може да помогне за намаляване на деградацията на гръбния лист и впоследствие на хидролизата на енкапсуланта.
Задните листове, които отговарят на изискванията на модулите с PERC клетки, се избират въз основа на това дали са от N-тип или N-тип TOPCon. За да се приведе в съответствие с изискванията за ниска пропускливост на водни пари (≤0,15 грама на квадратен метър), се избира специфичен тип заден лист. Обикновено изборът включва съчетаване на EVA фолио с POE и EPE, като се предпочита процесът с двойно стъкло. За HJT клетките с по-високи изисквания за пропускане на светлина обаче стандартните фолиа може да не са достатъчни, което води до избор на модули с двойно стъкло с нулево пропускане на водни пари.
В случаите, включващи N-тип TOPCon и HJT технологии, има възможност да се обмислят и PAPF (съдържащи алуминиево фолио) гръбни листове, въпреки че те се използват в ограничени количества. Важно е да се знае, че такъв избор е свързан с потенциални рискове от течове и може да липсва цялостна валидация.
Намаляване на ефективността на слънчевите клетки:
Соларните клетки обикновено са изработени от монокристален силиций, поликристален силиций или други полупроводникови материали. Те са най-важният компонент на соларните панели и могат да работят ефективно в продължение на няколко десетилетия. Повечето производители предлагат гаранция за ефективност от поне 25 години. Непрекъснатата работа при трудни условия на околната среда може да предизвика промени в свойствата на материалите на слънчевите клетки, което води до намаляване на ефективността и мощността. Соларните клетки са в основата на всеки соларен панел и тяхната оптимална работа е от съществено значение за производството на енергия. За да се противопоставят на намаляването на ефективността на клетките, производителите непрекъснато подобряват технологиите за тях. Някои усъвършенствани панели са проектирани с материали, които са по-малко податливи на деградация, като например силиций с висока чистота. Правилната поддръжка, включително поддържането на панелите чисти и без засенчване, също може да помогне за запазване на ефективността на клетките.
Стъкло:
Стъклото покрива соларните клетки, като осигурява защита срещу увреждане от околната среда и структурна поддръжка. Стъклото, което обикновено се използва в соларните панели, е полузакалено или напълно закалено, като типичният му живот е съобразен със соларните панели - около 25-30 години. При соларните панели с единично стъкло се използва напълно закалено стъкло с дебелина 3,2 mm, а при соларните панели със стъкло - полузакалено стъкло с дебелина 2,0 mm или полузакалено стъкло с дебелина 1,6 mm.
При соларните панели от едно стъкло често се използва напълно закалено стъкло, тъй като напълно закаленото стъкло има висока механична якост срещу удар и е устойчиво на високи и ниски температури. Въпреки че напълно закаленото стъкло показва силна устойчивост на удар, то не е подходящо за използване в стъклените слънчеви панели. Това е така, защото напълно закаленото стъкло има слаба плоскост, високо напрежение и не е благоприятно за производствения процес на ламиниране на соларните модули, което води до нисък добив. Използването на полузакалено стъкло значително намалява появата на тези проблеми. Макар че полузакаленото стъкло може да има по-ниска устойчивост на удар и топлина, то предлага отлична плоскост, ниско напрежение и може да се похвали с висок добив.
Ако искаме да инсталираме слънчеви панели, трябва да обърнем внимание на правилния метод на инсталиране, редовната проверка и поддръжка, разумното и безопасно място на инсталиране, но също така трябва да изберем висококачествени слънчеви панели. Например, соларните панели IBC на Maysun са с 25-годишна гаранция както за мощността, така и за качеството на продукта. Те гарантират само 1,5 % намаление на ефективността през първата година и едва 0,4 % годишно линейно намаление след това, което гарантира постоянни ползи за потребителите през целия живот на панела.
Микропукнатини и горещи точки
С течение на времето могат да се появят микропукнатини, които водят до образуване на горещи точки в соларните панели. Тези проблеми могат да възникнат в резултат на неправилно боравене по време на монтажа, екстремни ветрови натоварвания или повреди при транспортиране. Горещите точки са области, в които се генерира излишна топлина, което води до потенциални повреди на панелите.
Микропукнатини
По-голямата част от съвременните соларни панели са конструирани с помощта на поредица от соларни клетки, съставени от ултратънки кристални силициеви пластини. Дебелината на тези пластини обикновено е около 0,16 mm, което е приблизително два пъти повече от ширината на човешки косъм. Естествено, както пластините, така и клетките са сравнително крехки и са податливи на напукване или счупване, когато са изложени на висок механичен натиск, например при неправилно боравене по време на монтажа, екстремни ветрови натоварвания или големи градушки. Важно е да се спомене, че не всички клетки са крехки; високоефективните IBC клетки от реномирани марки са значително по-здрави поради широкия набор от обратни контакти, които подсилват клетката. Съвременните панели често включват характеристики като наполовина изрязани клетки, които са по-устойчиви на микропукнатини и горещи точки, и конфигурации с шайби, които разпределят топлинното натоварване по-равномерно.
Всяко необичайно натоварване или стрес, като например ходене по соларните панели по време на монтаж или поддръжка, може да доведе до появата на микропукнатини, които с течение на времето могат да се превърнат в горещи точки и в крайна сметка да доведат до повреда на панела. Микропукнатини могат да се появят и по време на транспортиране, поради удари, изпускане или грубо боравене.
Откриването на микропукнатини може да бъде предизвикателство и те често са незабележими в началото. При по-старите панели малките пукнатини в слънчевите клетки могат да станат видими, наподобявайки следи от охлюви по повърхността на клетката. Тези пукнатини не представляват съществен проблем и панелът може да продължи да работи добре в продължение на много години, дори и с множество пукнатини по клетките. Микропукнатините обаче могат да прераснат в по-сериозен проблем, тъй като повишават вътрешното съпротивление и прекъсват потока на тока, което води до гореща точка или гореща клетка. Това е особено проблематично, когато микропукнатината е обширна или обхваща цялата клетка.
За щастие, повечето съвременни слънчеви панели вече включват полуразрязани клетки с множество шини, което значително намалява неблагоприятните ефекти от микропукнатините. Освен това соларните панели, покрити с шиндли, обикновено са защитени от микропукнатини поради характерната им конфигурация на застъпване.
Предложение:
Професионален монтаж: Изберете опитни и добре обучени монтажници, които могат да работят внимателно със соларните панели по време на монтажа. Неправилното боравене с тях може да доведе до появата на микропукнатини. Уверете се, че панелите са здраво монтирани, за да се сведе до минимум механичното напрежение.
Половинчато изрязани клетки: Избирайте соларни панели, оборудвани с наполовина изрязани клетки и множество шини. Тези клетки са по-здрави и по-малко податливи на микропукнатини, тъй като разпределят напрежението по-ефективно.
Соларни панели с облицовка: Соларните панели с шайби са проектирани с припокриващи се клетки, което намалява риска от микропукнатини. Те осигуряват по-голяма издръжливост и дълготрайност.
Редовни проверки: Въведете график за рутинни проверки с помощта на термовизионни камери. Тези инспекции могат да открият микропукнатини, които може да не са видими с просто око, което позволява ранна намеса.
Оптимални практики за монтаж: Уверете се, че панелите са монтирани под правилен ъгъл и са здраво закрепени, за да се предотврати механичното напрежение, което може да доведе до появата на микропукнатини.
Висококачествени материали: Изберете слънчеви панели от реномирани производители, които използват качествени материали. Тези панели са по-добре подготвени да издържат на факторите на околната среда и механичните натоварвания, като свеждат до минимум риска от поява на микропукнатини.
Управление на сянката: Намалете засенчването от близките структури или обекти. Постоянното засенчване може да доведе до постепенното образуване на горещи точки, които са свързани с развитието на микропукнатини.
Горещи точки
Слънчевите клетки произвеждат електрически ток, който протича през свързани помежду си клетки. Когато този поток е нарушен от вътрешна повреда или сериозни микропукнатини, повишеното съпротивление генерира топлина. Това от своя страна допълнително усилва съпротивлението, което води до образуване на гореща точка. В тежки случаи горещата точка може дори да доведе до повреда на клетката. За по-задълбочена информация можете да се обърнете към подробна статия на Maysun Solar, която разглежда механизмите на микропукнатините и как новите конструкции и иновации на панелите могат да намалят вероятността от развитие на микропукнатини.
Както горещите точки, така и микропукнатините не винаги са видими с просто око. Често единственият начин да се определи дали един соларен панел е компрометиран е чрез използване на специализирана термовизионна камера, която подчертава температурните разлики между различните клетки. От съществено значение е да се отбележи, че постоянното засенчване от препятствия на покривите в някои случаи може да доведе до постепенното образуване на горещи точки в продължение на няколко години, главно поради ефекта на обратния ток на засенчените клетки.
Повишените температури в резултат на горещите точки могат да представляват опасност от пожар и други проблеми, свързани с безопасността. За да се справи с проблема с горещите точки, Maysun Solar вгради MOS байпасни превключватели в своите соларни панели от серията Venusun, заменяйки конвенционалните байпасни диоди. Тези превключватели реагират бързо на променящите се светлинни условия, като се регулират бързо, за да се сведе до минимум въздействието на засенчването върху работата на панела. По-долу е представена снимка на инсталация на соларен панел Venusun All Black 410W от белгийския инсталатор на Maysun, кликнете върху снимката, за да видите подробности за продукта!
Соларните панели IBC на Maysun имат положителни и отрицателни метални електроди на задната страна, които протичат нормално, когато са засенчени. Без съпротивление от лицевата страна рискът от горещи точки е значително намален.
В допълнение към избора на качествени соларни панели трябва да обърнем внимание и на следните предложения:
Намаляване на засенчването: Извършването на задълбочен анализ на засенчването е съществена стъпка в стратегията за предотвратяване на горещи точки. Този анализ помага да се идентифицират и смекчат потенциалните проблеми със сянката и засенчването от близките обекти или структури, което допълнително намалява шансовете за поява на горещи точки.
Рутинно почистване: Последователната поддръжка на панелите, включваща редовно отстраняване на прах и замърсявания, играе ключова роля за подобряване на ефективното разсейване на топлината и в резултат на това за предотвратяване на образуването на горещи точки. Тази поддръжка спомага за поддържането на чиста и безпрепятствена повърхност на панела.
Оразмеряване на инвертора: Правилното оразмеряване на инвертора е от решаващо значение за предотвратяване на нестабилността на напрежението, произтичаща от прекалено големи инвертори, или на недостатъчното използване, свързано с недостатъчно големи инвертори. Стабилността на напрежението е от съществено значение за минимизиране на рисковете от горещи точки.
Мониторинг на температурата: Внедряването на системи за мониторинг на температурата позволява ранно откриване на температурни колебания в панелите. Този проактивен подход е ефективен за предотвратяване на образуването на горещи точки чрез своевременно идентифициране на потенциални проблеми.
Усъвършенстван дизайн на панелите: Изборът на панели с усъвършенстван дизайн, като например наполовина изрязани клетки или конфигурация с облицовка, предлага предимството на равномерното разпределение на електрическия ток. Този избор на дизайн значително намалява риска от локални горещи точки.
Дизайн на разсейване на топлината: Конструкцията на слънчевите панели трябва да позволява ефективно отвеждане на топлината, за да се предотврати прегряване по време на работа. Това може да се постигне, като се остави достатъчно пространство около панелите, за да се осигури въздушен поток и ефективно охлаждане. Освен това осигуряването на подходящ дизайн на задния лист и рамката улеснява разсейването на топлината, като намалява вътрешната температура на панелите. Това от своя страна спомага за минимизиране на риска от образуване на горещи точки.
Съвпадение на тока: За да се намали неравномерното разпределение на тока, е важно да се гарантира, че характеристиките на тока на всички слънчеви клетки съвпадат. Това може да се постигне чрез прецизен подбор и съчетаване на соларните клетки, за да се гарантира, че те имат сходни токови характеристики. Съответствието на тока свежда до минимум колебанията на тока в целия соларен панел, като по този начин намалява вероятността от образуване на горещи точки. Този процес също така повишава общата ефективност и производителност на системата.
За повече информация относно ефекта на горещите точки, кликнете върху бутона по-долу, за да прочетете статията:
От 2008 г. насам Maysun Solar е специализиран производител на фотоволтаични модули от най-висок клас. Разгледайте нашата широка гама от соларни панели, предлагани във варианти с изцяло черен цвят, черна рамка, сребрист цвят и стъкло, включващи най-съвременни технологии като half-cut, MBB, IBC и Shingled. Нашите панели осигуряват изключителна производителност и се отличават с елегантен дизайн, който безпроблемно се интегрира с всеки архитектурен стил.
Maysun Solar успешно е установила глобално присъствие, с офиси, складове и дългосрочни партньорства с изключителни инсталатори в различни страни. За актуални оферти за модули или всякакви запитвания, свързани с фотоволтаичните системи, моля, не се колебайте да се свържете с нас. Ние сме ентусиазирани от възможността да ви съдействаме.
Може също да ви хареса: