Съдържание:
1. Въведение
2. Тревожни инциденти с фотоволтаични пожари
3. Причини за фотоволтаични пожари
4. Мерки за предпазване и реагиране за потребители на фотоволтаични системи
5. Заключение
Въведение:
Въпреки че фотоволтаичното производство на електроенергия е чист, безопасен и екологично приятен начин за генериране на електричество, който се е развил бързо и е широко използван в последните години, като всички електрически уреди, и фотоволтаичните електроцентрали също имат определени опасности от пожар. Такива потенциални опасности могат да произтичат от неизправности на оборудването, проблеми с електрическата инсталация, лошо време или неправилна експлоатация и др. Веднъж възникнал пожар, той не само причинява повреди на оборудването, но и може да доведе до инциденти за безопасност на живота и имуществото, което сериозно засяга стабилната работа на системата за фотоволтаично производство на енергия. Затова своевременното откриване и ефективното реагиране на опасностите от пожар е ключът за осигуряване на безопасната експлоатация на фотоволтаичните електроцентрали.
Тревожни инциденти с фотоволтаични пожари:
*Изображение 1*
През април 2024 година в Неермоор избухна пожар в контейнер, съдържащ литиево-йонни батерии. Според доклада, пожарникарите пристигнаха на мястото на инцидента и докато се наблюдаваше само лек дим, в момента, в който контейнерът за съхранение беше отворен, настъпи експлозия със светкавица от пламък. Пожарната служба и полицията отнела почти десет часа, за да потуши пламъците. Съседният автомагистрал беше напълно затворен за няколко часа. Първоначалната оценка на щетите от страна на полицията е около 500 000 евро. Въпреки че причината за пожара все още не е ясна, се предполага, че един от предизвикателите е термичната прегряване, явление, което може да бъде предизвикано от физически и химически реакции вътре в батерията, които могат да доведат до прекомерно производство на топлина и газове, което може да доведе до пожар или експлозия, когато се превиши стабилизираната температурна област.
*Изображение 2*
През февруари 2024 г. търговски склад в Питърбъро, Великобритания, на стойност 70 милиона лири, претърпя пожар във възстановяваните върху покрива фотоволтаични модули. Пожарът е причинен от електрическа неизправност, която доведе до запалването на слънчевите панели на покрива.
*Изображение 3*
През август 2023 година избухна пожар в фотоволтаично кокошарник в Италия, при който загинаха над 20 000 кокошки в шарата. За причината на пожара местната пожарна служба заяви: "Пожарът вероятно е бил причинен от фотоволтаичната система, която изгори повече от 1500 квадратни метра топлозащитни покривки и произведе голямо количество дим, което доведе до задушаването на десетки хиляди кокошки в шарата."
*Изображение 4*
През октомври 2022 г. фармацевтична фабрика в западна Сидни, Австралия, претърпя огромни материални щети, когато слънчевите панели на покрива на завода се запалиха, унищожавайки милиони долари стойност на оборудването.
Причини за фотоволтаични пожари:
Фотоволтаичните пожари не само причиняват материални щети, но и представляват риск от загуби на човешки живот и замърсяване на околната среда. Затова, когато става въпрос за фотоволтаични пожари, е от съществено значение да се разберат техните причини подробно.
1. Неизправности на Оборудването:
Основното оборудване във фотоволтаичните системи включва слънчеви панели, инвертори и кабели. Въпреки това, по време на продължителна експлоатация тези компоненти могат да се сблъскат с различни проблеми като повреди, остаряване или разхлабване, което може да доведе до късо съединение на веригата, дъги и други неизправности, които в крайна сметка могат да причинят пожари. Статистическите данни показват, че над 80% от пожарите са причинени от неизправности на постоянния ток на фотоволтаичните системи. Така че, осигуряването на нормалната работа на оборудването на фотоволтаичната система е от съществено значение, тъй като това не само влияе на ефективността и надеждността на системата, но и на безопасността на живота и имуществото.
2. Разхлабени връзки, Претоварване или Късо Съединение на Електрически Връзки:
Ако товарът във фотоволтаичната система надхвърли капацитета й или ако има проблеми като разхлабени връзки или късо съединение във веригата, това може да доведе до прекомерен ток, причинявайки пожари. Във фотоволтаичните системи, ако компонентите или веригите са проектирани неправилно, като например несъответното вземане предвид на промените на товара, неправилна проводка или дефекти на материала, това може да доведе до прекомерен ток по време на работата на системата, аномално загряване на компонентите, намалена изолационна издръжливост и потенциални рискове от самозапалване, което като цяло води до пожари.
3. Неправилна Инсталация:
Неправилната инсталация е още един значителен фактор, допринасящ за фотоволтаичните пожари. По време на инсталацията, ако инсталаторите липсват на професионални познания или работят неправилно, могат да възникнат проблеми като неправилни връзки на компонентите, прекомерно разтягане на кабелите или лошо заземяване, което може да доведе до аномална работа на системата и пожари. Освен това, проектираните грешки са също потенциални опасности, като например неправилни местоположения на инсталация, нестабилни подпорни структури или неразумни проекти на дистрибуционната система, които могат да причинят електрически неизправности по време на работата на системата, увеличавайки риска от пожари. Затова професионалните проектиране, строителство и инсталационни процеси са съществени, за да се намалят ненужните опасности за безопасност и да се осигури безопасната експлоатация на фотоволтаичните системи.
4. Външни Фактори:
Фотоволтаичните електроцентрали се строят на открито и са подложени на влиянието на времето и природните бедствия. Екстремни метеорологични условия като силни ветрове, силни дъждове или градушки могат да повредят оборудването на електроцентралата. Например, силните ветрове могат да доведат до разхлабване на конструкцията, силният дъжд може да доведе до намокряне на оборудването, а градушките могат да причинят повреди на капачката на оборудването. Тези повреди не само могат да намалят производителността на оборудудването, но и, в сериозни случаи, да доведат до откази на оборудването и пожари. Затова своевременното откриване и реагиране на влиянието на тези природни фактори са от съществено значение за безопасната експлоатация на фотоволтаичните електроцентрали.
5. "Ефект Гореща Точка":
По време на работа на фотоволтаичните панели, ако повърхността им е покрита с изпражнения на птици, кал, листа или гъст прах, тези препятствия пречат на слънчевата светлина, като предизвикват повишени температури в локални области под препятствията, образувайки така наречения "ефект гореща точка". В такива случаи температурата в локалната област е значително по-висока от тази в другите области, което предизвиква прекомерно налягане върху фотоволтаичния панел в локалната област. Това не само влияе на нормалната ефективност на генерация на енергия от фотоволтаичния панел, но също така може да представлява опасност за безопасността. В екстремни случаи високите температури в локалните области могат дори да причинят пожари, представлявайки сериозна заплаха за безопасността на персонала и имуществото. Затова редовното почистване на повърхността на фотоволтаичните панели, за да се поддържа тяхната чистота, е важна мярка за предотвратяване на "ефекта гореща точка" и намаляване на риска от пожари.
Мерки за Предпазване и Реагиране за Потребители на Фотоволтаични Системи:
1. Правилна и Професионална Инсталация на Фотоволтаични Модули:
Правилната и професионална инсталация на фотоволтаичните модули е първата стъпка за предотвратяване на пожари. По време на инсталацията трябва да се определят конкретни инсталационни планове в зависимост от конкретната среда на инсталация, за да се максимизира използването на слънчевите енергийни ресурси, като се избегнат пожарните опасности, причинени от неправилна инсталация. Например, правилната връзка на модулите с батерии, инвертори и други електрически компоненти е също от съществено значение. Правилната електрическа проводка може ефективно да намали риска от пожари, причинени от лош контакт или късо съединение.
2. Редовни Инспекции и Поддръжка на Фотоволтаични Модули:
Редовната инспекция на външния вид и оперативното състояние на фотоволтаичните модули е от съществено значение за своевременното откриване и адресиране на потенциални опасности за безопасността. Това включва проверка за повредени компоненти, разхлабени връзки или натрупани замърсявания и тяхното незабавно заместване или почистване при необходимост. Освен това, редовните инспекции на заземяването на системата са необходими, за да се осигури, че заземяващата система е цяла и ефективна. Поддръжката на фотоволтаичните модули гарантира, че те остават в оптимално работно състояние, намалявайки риска от пожари до максимума. Затова редовната инспекция и поддръжка на фотоволтаичните модули са ефективни мерки за предотвратяване на фотоволтаични пожари, осигурявайки основна защита за безопасността и надеждната експлоатация на източниците на възобновяема енергия.
3. Оборудване с Пълна Пожарогасителна Система:
Поставянето на огнезащитни колани около фотоволтаичните системи, инсталирането на противопожарно оборудване (като пожарни апарати, пожарни помпи и т.н., за своевременно гасене на пожарите, когато възникнат), създаването на безопасни пътища (създаване на безопасни пътища около фотоволтаичните системи за лесен достъп и излизане на пожарни коли и спасителен персонал) и други мерки за безопасност също могат ефективно да намалят вероятността от пожари във фотоволтаичната система. Не забравяйте да проверявате редовно състоянието на пожарните апарати и да осигурявате, че те са в работно състояние.
Заключение:
В отговор на явлението за пожари във фотоволтаичните електроцентрали, освен стандартизирането на дизайна на системата и инсталацията, строгото контролиране на качеството на продукта и други, може значително да се намали вероятността от пожари във фотоволтаичните електроцентрали чрез определени технически средства и оборудване. Изборът на правилните продукти може да намали вероятността от пожари във фотоволтаичната система.
Слънчевите панели HJT на Maysun Solar не само осигуряват отлична ефективност на клетката и стабилност, но също така имат отлична огнезащита и са сертифицирани от немския TUV, предоставяйки по-широка гаранция за вашия фотоволтаичен проект.
От 2008 година Maysun Solar се специализира в производството на висококачествени фотоволтаични модули. Нашата широка гама от слънчеви панели като IBC, HJT, TOPCon панели и Балконни слънчеви електроцентрали използва напреднала технология за изключителна ефективност и гарантирано качество. Maysun Solar успешно е установила офиси, складове и дългосрочни връзки с отлични инсталиращи фирми в много страни! За най-новите оферти за слънчеви панели или за всякакви запитвания, свързани със слънчевите електроцентрали, моля, свържете се с нас. Ще бъде удоволствие да ви обслужим. Нашите продукти могат да ви осигурят сигурна гаранция.
Справочни източници:
natürlichzukunft, r. (2024b, april 15). solaranlage brand�gefährlich? was die feuer�wehr rät.... natürlichzukunft. https://www.erdgas-suedwest.de/natuerlichzukunft/solaranlage-brandgefahrlich-was-die-feuerwehr-rat/
sfpe europe digital issue 21 - investigation of the effects of photovoltaic (pv) system component aging on fire properties for residential rooftop applications. (n.d.). higher logic, llc. https://www.sfpe.org/publications/periodicals/sfpeeuropedigital/sfpeeurope21/europeissue21feature5
enkhardt, s. (2024, may 8). ursache für großbrand von batterien in neermoor noch unklar. pv magazine deutschland. https://www.pv-magazine.de/2024/05/08/ursache-fuer-grossbrand-von-batterien-in-neermoor-noch-unklar/
brandgefahr durch solaranlagen? (2023, october 26). solaranlage ratgeber. https://www.solaranlage-ratgeber.de/photovoltaik/photovoltaik-installation/brandgefahr
Може да ви хареса: