Въведение:
Действително слънчевите панели имат дълъг живот. Те имат способността да устояват на повечето бури. В повечето случаи дори градушката не може да счупи вашите соларни панели. въпреки това, панелите могат да бъдат повредени непоправимо по време на особено силни градушки. когато става въпрос за защита на домовете им в дългосрочен план, много хора се притесняват най-много от градушките. Това е така, защото при дъжд соларните панели на покривите биват удряни точно в средата. Когато си помислите, че чувате как градушката удря соларните панели, може да настръхнете.
Вероятност за увреждане на соларните панели от градушка
За щастие, силните градушки са рядкост в цялата страна и повечето соларни панели са достатъчно здрави, за да издържат на леки до умерени удари. Вероятността градушката да счупи соларните панели е по-малка от 5%, според изследвания, проведени от Националната лаборатория за възобновяема енергия (NREL). Повредите на соларните панели от градушка са малко вероятни, но не и невъзможни.
В САЩ:
Хората в щати като Тексас, Колорадо и Небраска, в които ежегодно има градушки, биха имали полза да знаят как се справят соларните панели при такива условия.
В Европа:
Градушките и щетите, които нанасят, стават все по-чести и скъпи в Европа и Нидерландия. Неотдавнашните градушки в Северна Италия подчертаха уязвимостта на соларните инсталации при внезапни и екстремни метеорологични условия. За да се демонстрира силата на бурите и, което е по-важно, размерът на камъните от градушката, които в някои случаи достигаха 20 см в диаметър.
В Канада:
Когато обаче градушка с големина на топка за тенис и бейзболна топка връхлетя община Кардстън в южната част на Алберта, разбрахме, че слънчевите панели не са безотказни. Една фотоволтаична инсталация в Кардстън е с повредени панели по време на бурята. Въпреки това градушката унищожи или сериозно повреди почти всичко в Кардстън. Всъщност се казва, че половината от автомобилите в местния автосалон са били напълно загубени.
Важни фактори за въздействието на щетите от градушката върху соларните панели
1.Скоростта на градушката
Скоростта, с която могат да се движат камъните от градушката, е причина за сериозна загриженост. Градушката може да се движи със скорост от 10 до 75 мили в час. Големите градушки могат да нанесат по-големи щети на соларните панели, тъй като се движат с по-висока скорост.
2.Размер на камъните на градушката
Изследователи от Нидерландия са установили, че градушка с диаметър над 3 сантиметра нанася най-голяма вреда на соларните клетки. При 3 см щетите могат да бъдат както явни, така и невидими, но при 4 см размерът на видимите щети се увеличава много. средният размер на щетите, които по-големите градушки (над 4 см) нанасят на слънчевите панели, е по-голям от този, който нанасят по-малките градушки, но размерът на щетите, които нанасят по-големите градушки, може да варира в по-голяма степен.
3.ориентацията на покрива спрямо посоката на градушката
Изследователите отбелязват, че размерът на камъните може да не е толкова важен, колкото ориентацията на покрива спрямо посоката на градушката, която може да окаже значително влияние върху щетите от градушката върху соларните панели.
Съществуват някои данни, които сочат, че наклонът на соларните панели, обозначаван с ниски ъгли при плоски покриви и по-високи ъгли при скатни покриви, може да повлияе на степента на увреждане на тези панели. По-конкретно, наблюдава се, че слънчевите панели, разположени под нисък ъгъл, са склонни да претърпят по-голяма степен на увреждане.
По време на градушките в Кардстон соларните панели са били монтирани от собственика на дома в хоризонтална ориентация, без никакъв наклон към южната посока. Ако ориентацията на обектите беше наклонена на юг, вероятно те щяха да издържат на въздействието на градушката, идваща от северозапад, без да бъдат пряко засегнати. ·
Колко силно се повреждат соларните панели от градушка?
Когато става въпрос за силна градушка, соларните панели могат да се начупят, напукат или дори да се счупят.
1.вътрешните пукнатини ще съкратят живота на соларните панели
Възможни са повреди на соларните клетки и други вътрешни компоненти на модула, дори ако отвън няма признаци на напукване след градушка. Микропукнатините, които са много по-малки от човешки косъм, се появяват не в предния стъклен слой, а в силиция, поради което няма загуба на първоначален добив. Въпреки това повредените участъци могат да покажат бързо намаляване на мощността след няколко месеца, а микропукнатините стават видими и от външната страна на панела след около година. Всяко износване на соларния панел съкращава полезния му живот.
2.повърхностните пукнатини забавят мощността на соларните панели
Ако градушка причини повърхностни пукнатини по соларните модули, това ще се отрази на ефективността на соларните панели. Соларните панели, които са били напукани отвън, но все още функционират, трябва да бъдат ремонтирани. Тези неравности обаче могат да намалят мощността на слънчевите панели. Ако градушката унищожи 15% от клетките в панелите, устройството ще генерира 15% по-малко пиково напрежение. Отчитането на напрежението от повредения панел е прост начин за проверка.
3.външните пукнатини ще причинят влага и ще генерират горещи точки
Панелите с пукнатини в тях е по-вероятно да се повредят или да се счупят преди време, тъй като в тях може да попаднат вода, влага или отломки. Съществува риск от пожар или друго непоправимо увреждане на вътрешните компоненти, ако пукнатата повърхност създаде горещи точки.
Но не всички видими дефекти имат еднакво въздействие върху ефективността. Повредите може да са повърхностни или да са видими само при по-внимателен оглед.
Какъв вид слънчеви панели са в състояние да издържат на градушка?
1.висококачествени слънчеви панели от стъкло
Висококачественият соларен панел ще има дебело покритие от закалено стъкло, което предпазва чувствителните му компоненти от повреда. Закаленото стъкло има дълъг живот във външни условия, тъй като е много устойчиво на удари и може да преживее умерена градушка.
Ако искате вашият панел да може да устои на силни градушки, със сигурност трябва да изберете панел от стъкло, а не от фолио.
2.слънчеви панели с класификация по IEC61215
Световният сертификат IEC 61215 има първостепенно значение. Панелите, притежаващи този сертификат, показват способност да издържат на въздействието на градушка с диаметър 25 mm, спускаща се със скорост 23 m/s. Това ниво на устойчивост съответства на клас на устойчивост на градушка 2, съгласно разпространената 5-точкова система, използвана предимно в западните страни.
3.Соларни панели с клас IP68
Сертификатът IP68 е друг стандарт, на който трябва да отговарят всички твърди соларни панели. Рейтингът IP68 на панела гарантира, че той е защитен от прах и вода. Панелите, сертифицирани за всички опасности, свързани с градушката, са идеални, тъй като градушката може да причини вторични щети, като раздроби панелите и допусне течове.
Всички продукти на Maysun Solar са с рейтинг IP68 и IEC61215 и са сертифицирани.
От 2008 г. насам Maysun Solar се фокусира върху създаването на първокласни соларни панели. Изберете от нашата богата селекция от соларни панели, които използват технологиите half-cut, MBB, IBC и Shingled в изцяло черни, с черна рамка, сребърни и стъклени покрития. Тези панели осигуряват изключителна производителност и модерен дизайн, който лесно се вписва във всяка сграда. В няколко държави Maysun Solar е развила офиси, складове и трайни партньорства с най-добрите инсталатори. Maysun има сътрудничещи си експерти по инсталиране в различни европейски страни. Ако имате въпроси относно фотоволтаичните системи или искате да получите най-новите оферти за модули, моля, свържете се с нас. Ако се нуждаете от консултация за инсталиране на фотоволтаична система, можете да се свържете и с Maysun за помощ. Ние сме готови да ви помогнем.
Ресурс:
Cheng, M. (2023). What you need to know about solar power hail damage. Solar Reviews.
Ecoflow. (2023). 8 Ways To Protect Your Solar Panels from Hail Storm Damage. EcoFlow US Blog. Matalucci, S. (2023, July 26). How big must hailstones be to damage PV systems? Pv Magazine International.
Sauer, G. (2021). Hail vs. Solar Panels. SkyFire Energy.
Може също да ви хареса: