Слънчевите панели, наричани обикновено фотоволтаични панели, произвеждат електроенергия, като улавят и преобразуват пряката слънчева светлина в енергия. Тъй като соларните панели взаимодействат директно със слънцето, много хора се интересуват дали температурата на въздуха оказва влияние върху функционирането на соларните панели. Например, по-ефективен или по-малко ефективен е соларният панел в гореща среда? Температурата оказва значително влияние върху ефективността на работата на слънчевите панели, въпреки че интензивността и продължителността на слънчевата светлина са по-важни.
Как се влияят слънчевите ви панели от горещия въздух?
Много потребители са любопитни за спецификата на това как колебанията на топлината влияят върху работата на соларните панели. Обикновено тествани при температура 77°F, соларните панели са оценени за максимална ефективност между 59°F и 95°F. През лятото обаче соларните панели могат да се нагреят до 149°F, но когато се достигне тази температура, ефективността на панела може да намалее.
Соларните панели обикновено имат 3 температурни коефициента: напрежение при отворена верига, пикова мощност и ток на късо съединение. Когато температурата се повиши, изходната мощност на соларния панел намалява. Пиковият температурен коефициент на слънчевия панел е около -0,34 ~ 0,44 % / ℃, т.е. температурата се повишава, генерираната мощност на слънчевия панел намалява, теоретично, температурата се повишава с един градус, генерираната мощност на фотоволтаичната електроцентрала ще се намали с около 0,44 %.
Здравият разум може да подскаже, че тъй като слънчевите панели се нуждаят от слънчева светлина, за да работят, по-топлият въздух би подпомогнал тяхната работа или мощност, но това не е така. Соларните панели не се нуждаят от топлина под каквато и да е форма, дори и да използват слънчева светлина за генериране на електроенергия. В топли, сухи дни с температури от 90 градуса по Фаренхайт или повече соларните панели всъщност могат да работят с 10 до 25 % по-ниска ефективност.
Вашите соларни панели ще работят по-малко ефективно, когато температурата на околния въздух се повиши. Повечето панели започват да губят около 1 % от максималното си производство за всеки градус, с който се повишава температурата, след като достигнат трицифрени стойности. собствениците на жилища, които понасят горещините през лятото, могат да разберат.
При това не забравяйте, че слънчевите панели са съставени от материали, които са невероятно здрави и са направени така, че да издържат на тежки външни условия, като горещи летни дни и ледено зимно време. Освен това елементи като температурата на въздуха, местоположението, количеството на прякото слънчево греене и покривните материали влияят върху това колко горещи ще бъдат вашите соларни панели. Изпълнителите на соларни инсталации с опит знаят как да избират и монтират соларни панели, за да сведат до минимум ефекта на топлината върху ефективността на соларните панели.
Как студеният въздух влияе на вашите соларни панели?
Може би сте чували хора да поставят под въпрос ефективността на соларните панели при студен климат. Макар и не толкова значително, колкото топлия въздух, студът на околната среда също може да окаже влияние върху ефективността на вашия соларен панел. Някои хора може дори да смятат, че когато навън е студено, соларните панели спират да работят. Всички тези твърдения са неверни. Но в действителност няма доказателства, че ниските температури имат пряко въздействие върху ефективността на слънчевите панели, като основните фактори са засенчването на слънчевите панели от сняг и лед през зимата и по-кратките часове на слънчевата светлина.
Снегът и ледът са неблагоприятни условия, които понижават ефективността на слънчевите панели през зимата. Слънчевият панел е устойчив. Те са устойчиви на повреди от лед. След хладна нощ слънчевите клетки просто се нуждаят от известно време, за да се размразят. Ефективността на вашите слънчеви панели намалява, когато първите слънчеви лъчи се докоснат до тях, тъй като част от слънчевата светлина е блокирана от сняг или лед, което понижава тяхната мощност. Фотоволтаичните слънчеви панели все пак произвеждат средно до 80% повече електроенергия през лятото, отколкото през зимата. Основните причини за това са (както бихте предположили) по-кратките часове на дневната светлина всеки ден и увеличаването на облачността през зимата, така че общото количество електроенергия, произведено през зимата, намалява.
Всъщност, ако небето е ясно като цяло, хладният околен въздух може да увеличи производството. Според тестовете соларните панели са най-продуктивни при 77 градуса по Фаренхайт.
Какво се случва, когато температурата на слънчевите панели се повиши?
Полезно е да имате солидни познания за разликата между енергията на електроните в ниско енергийно състояние и електроните във възбудено състояние, ако имате инсталирани фотоволтаични слънчеви панели у дома или планирате да се сдобиете с такива в близко бъдеще. Тази разлика е причина за мощността, произвеждана от слънчевите панели.
Електроните са уловени в нискоенергийно състояние в слънчевата клетка. Възбуденото състояние, което тези електрони достигат, когато им се даде допълнителна енергия, им позволява да мигрират и да разкъсат връзката. Провеждането може да се осъществи чрез енергизирани електрони. Те получават допълнителната енергия, която ги тласка към възбудено състояние, от топлина или светлина (слънчева светлина).
От това каква е разликата в енергията (напрежението) между тези две състояния зависи колко електроенергия може да произведе една слънчева клетка. Повишаването на температурата променя свойствата на полупроводниковите материали, като повишава енергията на свързаните електрони. В резултат на това разликата в енергията, необходима за достигане на желаното състояние, е по-малка, което намалява мощността и ефективността на слънчевите панели.
Топлината от слънцето кара слънчевите панели да се нагряват, тъй като те абсорбират слънчева светлина. Кристалният силиций, който е типичен компонент на слънчевите клетки, също не помага за предпазването им от нагряване. Поради отличната топлопроводимост на силиция, слънчевите клетки всъщност се нагряват по-бързо през горещите и слънчеви дни.
Накратко, по-нагорещените соларни панели използват същото количество слънчева светлина, за да произведат по-малко енергия.
Как да намалим въздействието на топлината върху слънчевите панели?
По-голямата част от оторизираните инсталатори използват мерки за подобряване на естественото охлаждане на соларните системи, тъй като са наясно с влиянието, което по-високите температури оказват върху производството на енергия.
Оставянето на поне шест инча пространство между покрива и панелите, за да може въздухът да циркулира от двете страни, е препоръчителна практика за постигане на максимална ефективност. Обикновено обаче не е разумна идея да инсталирате панелите си твърде далеч от покрива. Ако отворът е твърде голям, под масива могат да се съберат листа и клони и да повредят покрива или слънчевите панели.
Соларните панели, монтирани на земята, са добър вариант, ако живеете в гореща среда, тъй като получават най-голям въздушен поток и следователно поддържат по-ниска температура.
Изчисленията показват, че на едно и също място разликата в температурата между соларните панели, които са прикрепени към покрива, и тези, които са поставени на земята, може да достигне 10 °C (50 °F).
Закупуването на слънчеви панели с температурен коефициент, който е възможно най-близък до нулата, е най-добрият вариант. Вариациите в общото годишно производство на енергия могат да бъдат значителни. Информационният лист на производителя е най-добрият източник на информация за топлоустойчивостта на панела. Там се използва изразът "температурен коефициент (Pmax)". Това е температурният коефициент на мощността при нейния максимум. Той обяснява колко електроенергия ще губи панелът при всяко повишаване на температурата с 1°C над 25°C. @ STC (номиналната мощност на модула се определя при температурата на стандартните условия на изпитване).
Съществуват разлики в температурните коефициенти на слънчевите панели, произведени от различни производители. Поради тази причина всеки производител на соларни панели включва стойността на температурния коефициент (Pmax) в данните за своя продукт.
Като цяло повечето коефициенти на слънчевите панели попадат в интервала от -0,20 до -0,50 % на градус по Целзий. Слънчевият панел е толкова по-слабо повлиян от повишаването на температурата, колкото по-близо е тази стойност до нулата.
Ако например вашите соларни панели имат коефициент от минус 0,4%, тяхната мощност ще намалее в горещите дни почти два пъти повече, отколкото ако коефициентът им е просто минус 0,2% на градус по Целзий.
Белите или светлите покриви отразяват повече слънчевата светлина и не се нагряват като тъмните покриви, също така са интелигентен и практичен начин за намаляване на температурата около вашите соларни панели.
Опитайте се да изберете да почиствате слънчевите си панели сутрин или вечер. Уверете се, че не почиствате слънчевите си панели през най-горещата част на деня, тъй като това лесно може да доведе до счупване на стъклото и слънчевите ви панели да бъдат непоправимо повредени. Соларните панели не са подложени на бързи температурни шокове при водна охладителна система, както при системата за изплакване.
Слънчевите панели на Maysun Solar могат ефективно да сведат до минимум неблагоприятното въздействие на температурата върху ефективността на работа на слънчевите панели. По-голямата част от соларните панели на Maysun Solar имат температурен коефициент PMAX от -0,34%/°C, така че работят много ефективно!
Този клиент е много умен, той е боядисал под соларните панели, благодарение на което производството на енергия е високо в средата на деня и следобед!
Соларните панели на Maysun Solar, покрити с керемиди, имат елегантен изцяло черен вид, който подхожда по-добре на европейските архитектурни стилове. Температурният коефициент PMAX на шингъл слънчевите панели Maysun Solar е -0,34%/°C, те работят при по-ниски температури и работят по-ефективно!
От 2008 г. насам Maysun Solar е специализирана в производството на висококачествени фотоволтаични модули. Разполагаме с голямо разнообразие от изцяло черни, с черна рамка, сребърни, стъклено-стъклени соларни панели, които използват технологиите half-cut, MBB, IBC и Shingled, от които можете да избирате, и които предлагат превъзходна производителност и стилен дизайн, който ще се съчетае перфектно с всяка сграда. Maysun Solar успешно е създала офиси, складове и дългосрочни взаимоотношения с отлични инсталатори в множество държави! Моля, чувствайте се развълнувани да се свържете с нас за най-новите оферти за модули или за всякакви запитвания, свързани с фотоволтаичните системи.
Може също да ви хареса: