Влияние на праха върху работата на фотоволтаичните панели
Принцип на влиянието на праха върху производството на електроенергия от фотоволтаици
Засенчването с прах не само променя посоката на светлинното излъчване, но и намалява степента на пропускане на светлината от стъкления панел и влияе върху ефективността на фотоволтаичната система, а при продължително засенчване с прах се образуват горещи точки.
Корозията на стъклото на компонента води до отразяване и разсейване на светлината, което се отразява на ефективността на електроцентралата. Спадът в производството на електроенергия след корозия на стъклото е необратим и не може да бъде възстановен чрез почистване и други средства.
(инфрачервено изображение на модул, покрит с прах)
Прахът влияе върху разсейването на топлината на фотоволтаичния модул и дългосрочното натрупване на прах води до горещи точки върху фотоволтаичните модули, а температурата оказва значително влияние върху мощността на фотоволтаичната инсталация.
Соларните модули имат два параметъра, свързани с температурата, а именно температурен коефициент на напрежението и температурен коефициент на тока. Температурният коефициент на напрежение при отворена верига на ET-M672280WW е -0,33%/K. Това означава, че когато температурата се повиши с един келвин, напрежението на отворената верига на модула ще спадне с 0,33 %, около 146 mV, и обратно. Температурният коефициент на тока на късо съединение на модула е 0,031%/K. За всеки келвин увеличение на температурата, токът на късо съединение на модула се увеличава с 0,031%, приблизително 2,49mV, и обратно. Промяната в напрежението и тока, дължаща се на повишаване на температурата, е малка поради големината на промяната в тока. На фигура 1 са генерирани данни, при които мощността намалява с 10-11 W на всеки 10 K покачване на температурата.
Натрупването на прах върху панелите на фотоволтаичната система е естествено.
Добре известно е, че натрупаният прах може да намали производителността на слънчевите панели, но резултатите не са ясно изразени в количествено отношение.
Нека направим експериментален тест.
Експеримент за влиянието на праха върху фотоволтаичното производство на електроенергия
Експеримент 2: Сравнителен тест между два инвертора в едно и също състояние след инсталирането на автоматичен почистващ робот върху електроцентрала на покрива на логистичен парк в Деджоу, провинция Шандун.
Проектът е разположен на покрива на логистичния парк, основният тип прах е прах, насипен, почистване с робот веднъж дневно през нощта, цялостното подобряване на ефективността на почистващата електроцентрала на проекта достига 67,98%.
Експеримент 3: Данни от теста на TUV Laing
Графиката по-горе показва данните от теста на TUV Laing в Индия, където три месеца сух сезон с пясък и прах са оказали влияние от 25% върху производството на електроенергия в електроцентралата.
а последният експеримент на TUV Laing доведе до годишна загуба на повече от 50% от производството на електроенергия от пясък и прах в Саудитска Арабия.
Проучването установи, че натрупаният прах по повърхността на фотоволтаичния слънчев панел може да намали ефективността на системата с до 50%.
(инфрачервено изображение на модул, покрит с прах)