След енергийната криза от 2022 г. слънчевата енергия като чиста и екологична се наложи. Инсталирането на домашна фотоволтаична система е ефективен начин за използване на слънчевата енергия, но цената на първоначалната инвестиция кара хората да се колебаят. Всъщност слънчевите панели могат да бъдат много изгодна инвестиция.
Какъв е периодът на възвръщаемост на инвестицията във фотоволтаични системи?
Можете да изчислите периода на откупуване на фотоволтаичните панели, като започнете от общите разходи за инсталиране на слънчеви панели, без да отчитате всички получени стимули или субсидии. След това разделете оставащите разходи на сумата, която спестявате от месечната си сметка за електроенергия, докато достигнете сумата, която сте похарчили първоначално. Пример.
15 000 евро (разходи за инсталиране на домашна фотоволтаична система) - 5 000 евро (получена субсидия или стимул) = 10 000 евро инвестиционни разходи
Ако приемем, че спестяваме 1250 евро годишно (фотоволтаичната система намалява разходите за енергия с приблизително 100 евро на месец х 12 месеца), тогава инвестиционните разходи от 10 000 евро / 1250 евро годишни икономии на разходи за енергия = 8 години период на изплащане на инвестицията във фотоволтаична система.
Разбира се, това изчисление е само приблизителна оценка на това колко дълъг или кратък би бил периодът на изплащане, ако разходите за електроенергия не се повишават, фотоволтаичната система също трябва да се поддържа и почиства и няма възможност за свързване към мрежата.
Една добре проектирана фотоволтаична централа се изплаща средно за 7-9 години. Когато дадена компания прави оферта, тя обикновено дава на потребителя симулиран период на изплащане.
Как да изберем модел за домашна фотоволтаична система
1. цялото собствено производство (цялата електроенергия, произведена за собствени нужди), обща възвръщаемост = местната цена на електроенергията X цялата произведена електроенергия + субсидия
2. собствено производство с излишък на електроенергия, която се пуска онлайн (приоритет има собственото използване, излишната електроенергия се продава на държавата), общ приход = собствено производство на електроенергия X местна цена на електроенергията + онлайн електроенергия X продажна цена + субсидии
3. Цялата електроенергия се пуска онлайн (цялата произведена електроенергия се продава на държавата), общият приход = цената на продадената електроенергия X цялата произведена електроенергия
Вторият вариант обикновено се избира за домашно производство на слънчева енергия, т.е. самостоятелно производство на електроенергия за собствено потребление, като излишъкът от електроенергия се използва в интернет. (Можете да инсталирате батерия за съхранение на електроенергията) или да използвате електроенергията директно от националната мрежа през нощта, когато не можете да произвеждате електроенергия. Можете също така да проверите дали във вашата страна или регион има субсидии за фотоволтаици, като в някои страни има субсидия на kWh или еднократен бонус, за да можете да изчислите разходите си за електроенергия.
Ако имате някакви въпроси или искате да закупите висококачествени слънчеви панели, не се колебайте да се свържете с Maysun Solar.