Особено в тази епоха, когато цените на електроенергията, петрола, природния газ и други енергийни източници стават все по-скъпи и има голяма несигурност в доставките, става все по-важно и спешно да се намерят алтернативни източници на енергия.
Най-популярният и ефективен възобновяем източник на енергия е слънчевата енергия, която е не само сравнително евтина, но и много щадяща околната среда в дългосрочен план и ви гарантира по-голяма степен на независимост от централните енергийни доставчици.
Инсталирането на фотоволтаична система на вашия покрив обаче е дългосрочно и скъпо инвестиционно решение. Ето защо, когато избирате правилните фотоволтаични модули, трябва ясно да знаете кое е важно и кое е най-подходящо за вашия дом?
За да ви предостави цялата информация, от която се нуждаете, за да вземете информирано решение за покупка, Maysun Solar ще проучи следното за ваша справка:
●Какво е фотоволтаичен модул и какво може да прави?
●Какви видове фотоволтаични модули има?
●Каква е така наречената номинална мощност и как тя влияе върху производството на електроенергия?
●Как работи оптимизаторът на фотоволтаичните модули?
●Каква е разликата между фотоволтаичен модул 300w и фотоволтаичен модул 400w?
Какво е фотоволтаичен модул?
На първо място, трябва да знаем какво представлява фотоволтаичният модул и какви задачи изпълнява в една фотоволтаична система.
Фотоволтаичният модул, независимо дали е 12V фотоволтаичен модул или 24V фотоволтаичен модул, се отнася до всички слънчеви клетки, които са свързани заедно, за да абсорбират слънчевата енергия и да я преобразуват в електричество.
Следователно фотоволтаичните модули, известни още като слънчеви панели, са един от най-важните компоненти на фотоволтаичните системи, тъй като без слънчеви клетки слънчевата енергия не може да бъде оползотворена и преобразувана в производство на електричество.
Електричеството, генерирано от слънчеви панели, е постоянен ток.
За да може енергията да се използва от обикновени домакински уреди, тя трябва да се преобразува в променлив ток. Тази задача се изпълнява от инвертора. Инверторите са съществена част от фотоволтаичните системи, завършвайки процеса на преобразуване от слънчевата енергия в електричеството, което черпим от нашите контакти.
Какви са видовете слънчеви клетки?
Всъщност има всякакви фотоволтаични модули и те са съставени от различни видове слънчеви клетки.
По отношение на материалите можем да разделим слънчевите клетки на три категории:
● Поликристални силициеви соларни клетки
●Монокристални силициеви соларни клетки
● Тънкослойни слънчеви клетки
Различните типове ще варират по своята производителност, измерена във Wp (Watt Peak), и варират в ценови диапазон.
Има три основни вида тънкослойни фотоволтаични модули, които се произвеждат в момента: кадмиев телурид, меден индиев галиев селенид и аморфен силиций. Техният общ недостатък е, че ефективността на фотоелектрическото преобразуване е твърде ниска.Въпреки че цената е ниска, те се използват само в някои нишови сценарии, а пазарният дял е под 5%.
Очаква се тънкослойната технология от трето поколение (перовскитна батерия), която се развива бързо през последните години, да се превърне в пробив. В областта на BIPV с по-широко пространство тънкослойните клетки са по-подходящи от клетките от кристален силиций. Очаква се перовскитните клетки да станат основната сила на новите енергоспестяващи строителни материали.
Що се отнася до настоящата технология, кристалните силициеви компоненти очевидно са по-подходящи за отделни потребители, отколкото тънкослойните компоненти. Те имат значително по-висока номинална изходна мощност, така че могат да генерират много мощност дори в малко пространство.
Полисиликоновите фотоволтаични модули постигнаха номинална мощност до 330Wp и заеха по-голямата част от пазара за дълго време поради ценовото си
Но сега повече от 95% от кристалните силициеви модули на пазара са монокристален силиций и почти всички нови покривни фотоволтаични системи на частни къщи са избрали монокристални силициеви фотоволтаични модули. Те имат пикова номинална мощност до 400 вата, така че изискват много малко пространство, за да произведат много мощност.
В допълнение към номиналната мощност коефициентът на ефективност също е важна ключова цифра за изчисляване на ефективността на фотоволтаичните модули.
Ефективността показва максималния процент от наличната слънчева енергия, преобразувана в електричество.
Сред горните три модула, монокристалните силициеви фотоволтаични модули са постигнали най-високата ефективност на масовото производство досега, варираща в момента от 20% до 22,5%.
Когато избирате модули, колкото по-малка е покривната ви площ, трябва да изберете модули с по-висока мощност и по-висока ефективност на преобразуване. За частни къщи обикновено се препоръчва използването на фотоволтаични модули от монокристален силиций
Фотоволтаичен модул Power Optimizer
Ако наистина искате да произведете максимално количество мощност, трябва да помислите за закупуване на оптимизатор на мощността или да се уверите, че той вече е интегриран в системата.
Оптимизаторът на фотоволтаичния модул гарантира, че общата мощност на модула не се намалява от засенчване на отделни слънчеви клетки.
Без такъв оптимизатор група слънчеви клетки, свързани последователно, може да произведе толкова енергия, колкото най-слабата клетка.
В резултат на това цялостната производителност може да бъде чувствително нарушена от отделни модули, които са на сянка, например изходната мощност може да бъде нарушена поради сянка от дървета или други подобни.
12V и 24V
Спецификациите във ватове и волтове понякога могат да предизвикат объркване и да ни подведат, така че тук се възползваме от възможността да изясним и отговорим на често задаван въпрос:
Имате ли нужда от 12V или 24V модул?
Волтовете са необходими за измерване на напрежението, което, както подсказва името "фотоволтаици", е ключов фактор при генерирането на електричество от слънцето.
Въпреки това, 12, 24 или 48 волта се използват за така наречените (самостоятелни фотоволтаични системи извън мрежата), като кемпери с фотоволтаични модули, където произведената електроенергия се консумира директно от производителя.
От друга страна, (свързани към мрежата фотоволтаични системи на покрива), подаващи изобилно електричество към обществената мрежа, изискват много по-високи напрежения, в диапазона от няколкостотин волта.
Дизайн и устойчивост на атмосферни влияния
Разбира се, в дъждовна, ветровита и понякога снежна Германия (както в Австрия и Швеция), устойчивостта на атмосферни влияния е важен аспект и не трябва да се пренебрегва.
Във ветровити райони е необходимо да се вземе предвид ъгълът на наклона и посоката на покрива при инсталиране на соларна система.
Особено близо до брега в Северна Германия, вятърът е голям проблем при закупуване и инсталиране на фотоволтаични модули.
Разбира се, експертите на MaySun бяха добре запознати със ситуацията и адаптираха своите съвети и монтажни работи към преобладаващите
В Северна Германия понякога има силни снеговалежи, които допълнително натоварват соларните модули. Снежните пакети бързо набират значително тегло, натоварвайки системата и потенциално причинявайки щети. Следователно, в снежни райони е необходимо да се гарантира, че системата има високо съпротивление, което се измерва в паскали. Колкото по-висока е стойността на паскала, толкова повече сняг може да се пренесе на квадратен метър, без да причини щети.
Често тестовете за натоварване срещу различни метеорологични явления ви позволяват да сравните кои модели се представят добре и да включите тази информация в решенията си за покупка.
В допълнение към здравината, външният вид също играе роля, защото в крайна сметка ще живеете с фотоволтаични модули на покрива дълги години и винаги се надявате покривът да е покрит с нещо, което може да се нарече красиво.
Затова MaySun предлага и (изцяло черни соларни модули), които създават впечатление за елегантност и стил и са особено популярни сред клиентите от висок клас.
(гаранция) и степен на разпад
Както всички технически системи и оборудване, фотоволтаичните модули губят своята производителност с течение на времето, преминавайки през естествен процес на стареене.
Този процес обаче може да отнеме различно време в зависимост от качеството на продукта.
Поради това скоростта на затихване на фотоволтаичните модули е различна и когато оценявате съотношението цена/производителност, трябва да обърнете внимание колко дълъг е очакваният експлоатационен живот на системата.
Тези спецификации могат да се определят с помощта на тестове и ясен знак, че фотоволтаичният модул е проектиран за по-дълъг експлоатационен живот е, че съответната гаранция на производителя надвишава законоустановения гаранционен срок.
Затова в MaySun предлагаме 15-годишна гаранция за продукта и до 25-годишна гаранция за ефективност, за да подчертаем, че нашите продукти не са евтини продукти, а представляват дългосрочни решения, на които можете да разчитате.
Има няколко добри причини, поради които сме толкова уверени в качеството на нашите продукти.
С 14-годишен опит в индустрията, ние разчитаме само на висококачествени материали и зряла и стабилна изработка от самото начало, но нашият опит продължава да се увеличава с течение на времето.
Тъй като климатичните условия, конструкцията и технологията не са универсални и варират от място на място, ние разчитаме на регионални експерти, които могат да ви осигурят експертна помощ на място, за да разработите системно решение за специфичните условия на вашия покрив.
В Германия имаме собствен (офис) и можем да ви предоставим обслужване в цялата страна.
Освен това, за да поддържаме разходите и въздействието върху околната среда възможно най-ниски, имаме складове в Каарст, Нойс, Есен, Меербуш и Хилден в Германия. Има и много складове в други европейски страни.
Това означава, че вместо да пътуват по света, вашите модули се разпространяват от близките центрове за изпълнение.
Чувствайте се свободни (свържете се с нас), ако желаете експертен съвет и точни отговори на вашите въпроси.
Ние сме тук за вас!