Ето няколко въпроса и отговора, които събрахме за времето
Що се отнася до климатичните условия, ключовите фактори, влияещи върху производството на електроенергия, са светлинните условия и работната температура на фотоволтаичните модули.
Тези метеорологични условия с лошо осветление ще доведат до намаляване на генерирането на електроенергия от системата. Често срещани са: продължителен дъжд и мъгла.
Освен това, ако температурата не е в работния температурен диапазон на фотоволтаичните модули, генерирането на електроенергия от системата също ще бъде намалено. Често срещани са: горещи дни и изключително студено време. Фотоволтаичните модули имат нормален работен температурен диапазон и в рамките на този температурен диапазон степента на преобразуване на слънчевата енергия на модулите е най-добра. Ако температурата на въздуха не е в този температурен диапазон, системата за самозащита на модула ще се активира, което ще доведе до намалена ефективност на генериране на електроенергия.
Влияе ли на производството на електроенергия, ако вали или е облачно?
Модулите с фотоволтаични клетки също могат да генерират електричество при определена слаба светлина, но генерирането на електроенергия ще бъде намалено, тъй като времето за осветяване е намалено и интензитетът на светлината е относително отслабен. Но изчисленото от нас средногодишно производство на електроенергия (като 1100 kWh/kw/година) може да бъде постигнато. Ако времето е продължително дъждовно или мъгливо, осветеността на слънчевата радиация е ниска и ако работното напрежение на фотоволтаичната система не може да достигне стартовото напрежение на инвертора, системата няма да работи. Особено за плоски покриви, когато валежите са твърде обилни, слънчевите панели могат да бъдат напоени от дъждовна вода поради сравнително ниския монтаж на скоби на плоските покриви. За да се предотврати прекомерното натрупване на вода върху плоския покрив и да се образува малко езерце, може да се добави набор от дренажни системи преди дъждовната буря за ефективно отвеждане на водата.Докато натрупването на вода не е твърде дълбоко, въздействието върху панелът на батерията ще бъде малък.
Как да се справим с проблеми като мълнии, градушка и изтичане на ток в битовите фотоволтаици?
На първо място, DC комбинаторните кутии, инверторите и другите линии на оборудването имат функции за защита от мълния и защита от претоварване. Когато възникне необичайно напрежение, като например удар на мълния и изтичане, то автоматично ще бъде изключено и прекъснато, така че няма проблем с безопасността. В допълнение, всички метални рамки и скоби на покрива са заземени, за да се осигури безопасност при гръмотевични бури. Второ, повърхността на нашите фотоволтаични модули е направена от супер устойчиво на удар закалено стъкло, което е преминало строги тестове (висока температура и висока влажност) при преминаване на сертификата на ЕС. Освен това доброто заземяване е важна основа за успеха на мерките за мълниезащита.Обикновено монтажниците ще разгледат проблема с мълниезащитата и ще направят система за заземяване на мълниязащита по време на инсталирането на електроцентралата.
Инсталирането на фотоволтаичен модул неефективно ли е, когато е студено или горещо?
Фотоволтаичните модули извличат енергия от светлина, а не от топлина. Така че студеното време няма нищо общо с количеството произведена фотоволтаична електроенергия. В райони, предразположени към температури на замръзване, енергията се генерира винаги, когато слънчевата светлина удари компонентите. Всъщност по-ниските температури могат да направят фотоволтаичните модули още по-добри. Поради температурния коефициент, тъй като фотоволтаичните модули стават по-горещи, по-високите температури могат да причинят намаляване на мощността на модула. TestPV разбира, че когато фотоволтаичните модули работят нормално, стандартната работна температура на клетките е 25°C. При работни условия на повече от 25°C, изходната мощност на модула ще бъде намалена съответно за всеки градус на повишаване на температурата.По това време генерирането на енергия от фотоволтаичния модул се влияе от температурния коефициент на фотоволтаичния модул. При нормални обстоятелства, за всеки 1°C повишаване на температурата на клетката, изходната мощност на монокристалните модули N-тип намалява с 0.38% от референтната стойност, а изходната мощност на модулите от тип P намалява с 0.42% от референтната стойност.
Зимният сняг оказва ли влияние върху производството на електроенергия? Ще свърши ли токът?
Фотоволтаичните модули и снегът могат да съществуват едновременно и генерирането на енергия от фотоволтаичните модули, когато са покрити със сняг, зависи от качеството и монтажа на фотоволтаичните модули. Фотоволтаичните модули се подлагат на тестване на термичен цикъл по време на производството, за да се справят с екстремни температурни промени при висока температура и студен климат.При TC тестването модулите се подлагат на екстремни температурни промени. Тестваните фотоволтаични модули бяха поставени в камера за околната среда, охладени до -40°C, задържани, след това загрети до 85°C и отново задържани. Компонентите също бяха подложени на ток с максимална мощност, когато температурата се повиши, и този процес беше цикличен 200 пъти.
Когато фотоволтаичните модули са монтирани правилно, те ще се стопят по-бързо от обикновените покриви. Освен това, ако сте в много заснежен район, може да се избере монтажният дизайн на фотоволтаичния навес.
През зимата интензитетът на радиация неизбежно ще бъде слаб, продължителността на слънчевото греене ще бъде кратка, а общото производство на електроенергия ще бъде по-малко от това през лятото, което също е нормално явление. Въпреки това, тъй като разпределената фотоволтаична система е свързана към мрежата, стига мрежата да има електричество, няма да има недостиг на енергия и прекъсвания на захранването за битови товари.
Може ли една фотоволтаична система за производство на електроенергия да издържи на опасност от градушка?
Ако живеете в северната част на страната или някъде с екстремни климатични условия, можете да си представите фотоволтаични модули, разбити от високоскоростна ледена топка. Въпреки това, те също са тествани. Квалифицираните модули във фотоволтаична система, свързана към мрежата, трябва да преминат през строги тестове като максимално статично натоварване (натоварване от вятър, натоварване от сняг) 5400pa от предната страна, максимално статично натоварване (натоварване от вятър) 2400pa от задната страна и 25 mm удар от градушка при скорост от 23 метра /с. Следователно градушката няма да повреди фотоволтаичната система за производство на електроенергия. Освен ако не се срещне екстремна градушка, частици градушка с размер на яйце ще ударят фотоволтаичните панели и фотоволтаичната инсталация вероятно ще пострада.
Оказва ли влияние тайфунът върху фотоволтаичните модули?
Когато модулът е на открито, той трябва не само да издържа на натоварване от вятър, натоварване от сняг, статично налягане върху повърхността на модула (като подреждане на модул, стъпване върху него и т.н.) и натоварване от лед. IEC61215 също така представлява тест за натоварване от вятър с експерименталния метод на механично натоварване. Съгласно дефиницията на IEC61215: За коефициент на безопасност при пориви от 2400Pa, той съответства на скорост на вятъра от 130 km/h (или 36,1 m/s). Според нивото на тайфун, т.е. модулните продукти трябва да могат да издържат на тайфуни над ниво 12.
Изборът на научен дизайн, висококачествени компоненти и скоби и слънчеви фотоволтаични панели, които отговарят на спецификациите, са важни фактори за това домашните фотоволтаични електроцентрали да издържат на екстремни метеорологични условия. Ако производството на електроенергия намалее или възникнат други необичайни условия след екстремни метеорологични условия, трябва да се свържете с отдела за следпродажбено обслужване навреме за проверка и подмяна на системата.