Първо, нека да уточним: слънчевите панели не оказват пряко въздействие върху радиочестотните сигнали, но е възможно фотоволтаичните системи да влияят на сигналите. И така, защо възниква този проблем? Какво трябва да направят потребителите (особено тези, които инсталират домашно разпределени фотоволтаични системи), ако се сблъскат с този проблем? Нека да го обсъдим заедно.
Какво представляват радиочестотите?
Първото нещо, което трябва да разберем, е какво представлява радиочестотата (RF). Радиочестотата обозначава електромагнитната честота, която може да се излъчва в пространството, като тя варира от 300 kHz до 300 GHz. RF ток е съкращение за високочестотна електромагнитна вълна, променяща се с променлив ток. Променливият ток, който се променя по-малко от 1000 пъти в секунда, се нарича нискочестотен ток, докато този, който се променя повече от 10 000 пъти, се нарича високочестотен ток, а RF е такъв високочестотен ток. Когато през проводник протича електрически ток, около него се образува магнитно поле; когато през проводник протича променлив ток, около него се образува променливо електромагнитно поле, наречено електромагнитна вълна. При честоти на електромагнитните вълни под 100 kHz електромагнитните вълни се поглъщат от земята и не могат да образуват ефективно предаване, но при честоти над 100 kHz електромагнитните вълни могат да се разпространяват във въздуха и да се отразяват от йоносферата във външния край на атмосферата, като образуват възможност за предаване на големи разстояния. Високочестотните електромагнитни вълни с възможност за предаване на големи разстояния наричаме радиочестота.
Фотоволтаична система за безжични сигнали
Фотоволтаичните панели се използват за абсорбиране на слънчевата енергия и преобразуване на светлинната енергия в електрическа. Фотоволтаичните системи изискват електрическо оборудване и електроника за преобразуване на постоянния ток, генериран от фотоволтаичните модули, в променлив ток за свързване към мрежата. Честотният диапазон на електромагнитното излъчване, произвеждано от фотоволтаичните панели, е между видимата светлина и инфрачервения спектър, което е нискочестотен сигнал. Този честотен диапазон не се припокрива с честотния диапазон, използван от WIFI, Bluetooth и други безжични мрежи. Поради това той не влияе пряко на сигнала на WIFI.
Въпреки това, ако инсталирането на фотоволтаични панели изисква кабели да бъдат изведени в помещенията от покрива през стени и тавани, като в близост до пътя има други електронни устройства. Тогава фотоволтаичните панели ще произвеждат слабо електромагнитно излъчване в околността, което може да причини радиочестотни смущения (RFI) на телевизионния или безжичния сигнал и по този начин да повлияе на качеството на приемане на сигнала от оборудването. Това е проблем по отношение на електромагнитната съвместимост.
Електромагнитната съвместимост е цялостна концепция с много влияещи фактори. Електромагнитната среда на една фотоволтаична система е съвкупност от електромагнитните явления, предизвикани около фотоволтаичната система.
Въпреки това факторът, който предизвиква най-голямо въздействие на електромагнитните смущения, е инверторът в сравнение с фотоволтаичните панели. Когато инверторът превключва директно между постояннотоково и променливотоково захранване, излъчваните електромагнитни честоти е по-вероятно да се намесят в сигналите на електронното оборудване.
Методи за работа
Средностатистическият потребител може да сведе до минимум този ефект, като инсталира и заобикаля мрежовото оборудване по подходящ начин. Например чрез изтегляне на кабелите към другата страна на помещението или въвеждането им през по-високи тавани. А за да решим проблема с електромагнитната съвместимост, можем да опитаме да добавим няколко магнитни примки към захранващите кабели.
Ако причината е инверторът, можем да използваме специализирано оборудване, за да намалим смущенията от инвертора. Например филтриращи кондензатори. За щастие, този проблем всъщност е останал в миналото. В днешно време рядко страдаме от смущения на сигнала, дължащи се на инвертора.
Ако имате смущения на сигнала в дома си, по-добре е да проверите други интелигентни устройства в дома си, отколкото фотоволтаичните панели и инверторите. Продукти като лаптопи е по-вероятно да причиняват смущения в сигнала, отколкото фотоволтаични панели.
В обобщение, фотоволтаичните панели не влияят на сигнала на електронните устройства, използвани ежедневно в дома, и придобиването им е добър вариант за широката общественост.
Maysun Solar разполага с качествени фотоволтаични панели в широка гама от продукти, които да отговарят на вашите нужди. Ние сме производител на модули, основан през 2008 г., и разполагаме с богат опит. Свържете се с нас сега чрез WhatsApp и получете оферта. Доверете ни се, заслужава си.