Първият е ъгълът на светлината, знаем, че слънцето изгрява на изток и залязва на запад, ъгълът на светлината е различен, ефективността на слънчевия панел за производство на електроенергия също е различна, в случай на вертикално облъчване ефективността му за производство на електроенергия е най-висока.
Вторият фактор е интензивността на светлината, която може да се усети по-интуитивно чрез експериментални данни. Различните цветове представляват различен интензитет на светлината, а един и същ соларен панел има различна мощност при различен интензитет на светлината. Например максималната изходна мощност на соларния панел при 1200 лукса е около 101 W, докато максималната изходна мощност при 200 лукса е само около 17 W, което представлява разлика от повече от 5 пъти.
Третият фактор е засенчването на сенките, горната част на някои климатици, сателитни телевизори и др. Ако има засенчване на модула на слънчевия панел, това със сигурност ще намали и ефективността му на производство на слънчева енергия, така че трябва да се избягва при инсталирането о. За да се провери влиянието на засенчването върху ефективността на генериране на енергия от соларния панел, нашата лаборатория направи и съответния тест, след като 100W соларен панел беше 1/2 хоризонтално засенчен и 1/2 вертикално засенчен, беше установено, че хоризонталното засенчване има по-сериозно влияние от вертикалното засенчване, когато хоризонталното засенчване беше 1/2, измереният ток беше 0,01A, почти никакъв изходен ток.
Освен това прахът и отломките върху фотоволтаичния слънчев панел могат да повлияят на ефективността на производството на енергия.
Разликата в цветовете на фотоволтаичните модули, Ще се отрази ли тя на живота на фотоволтаичния модул и на производството на слънчева енергия?
Не, тези соларни модули се наричат соларни панели клас B, които са по-евтини от клас A и обикновено имат по-ниска ефективност на генериране на енергия, но не влияят на използването им.
Причини, поради които разликите в цветовете не влияят на мощността.
Причината е, че синият или тъмносиният антирефлексен слой се произвежда чрез процес на отлагане на силициев нитрид, така че светлината, която влиза, да има ъгъл на пречупване.
Когато по-голямата част от светлината се отразява обратно от силиция под него, тя превишава ъгъла на пречупване на силициевия нитрид, така че може само да се отрази и да продължи да облъчва силиция.
Това води до по-високо оползотворяване на светлината и по-висока ефективност на слънчевите клетки.
Цветът на силициевия нитрид се определя от различните дължини на вълната на светлината, отразена от дебелината му, но функцията за намаляване на отражението е една и съща за различните дебелини, т.е. синият цвят означава, че се използва видимата светлина, носеща основната енергия, като червена, зелена и жълта.
Тъмно синьото отражение е малко по-широко за дължините на вълните, като светлосините вълни, но не подобрява ефективността на фотоволтаичните клетки, тъй като кристалните силициеви слънчеви клетки са чувствителни само към дължини на вълните от 200 - 700 nm, извън този диапазон, дори и да не е откраднат от отразяващия слой, той не се използва.
Тъй като целта на намаляването на отражението е да се позволи насочването на светлината по диагонал в силициевата пластина под силициевия нитрид, защо просто да не се използва диагонално осветена слънчева светлина?
Всъщност плътността на слънчевата енергия на светлината е фиксирана, една и съща площ слънчева енергия на по-голяма площ от слънчевата клетка, когато е косо осветена, производството на енергия от единица клетка намалява.
Ако 1000 W/квадратен метър слънчева светлина се използва за 1 квадратен метър, вертикален лъч към 1 квадратен метър клетки може да се използва за 1000 W, но при 60 градуса наклонено осветяване 1 квадратен метър светлина може да се използва за 2 квадратни метра клетки, фактът, че имаме само 1 квадратен метър клетки, може да се използва само за половината от светлинната енергия, която е 500 W.
Обикновено ефективността на силициевите клетки е 15-21 %. Това означава, че 1 квадратен метър енергия е 150 - 200 W.
Друга причина да не се осветява слънчевата светлина по диагонал е, че част от светлината се пречупва под същия ъгъл като отразената и се проектира от повърхността на модула на слънчевия панел.