До края на 2020 г. във Виетнам, Тайланд, Филипините и Малайзия ще бъдат инсталирани 98% от действащия фотоволтаичен капацитет в Югоизточна Азия. Въпреки това Виетнам е единствената страна, която ще продължи да инсталира стабилно фотоволтаични системи през 2020 г. Поради наближаващия краен срок на FIT, около 76% от инсталациите във Виетнам идват от покривния сегмент, а останалите 24% са наземни проекти в рамките на режима на преференциалните цени (FIT). В Тайланд и Филипините в момента водещи са покривните инсталации с мощност до 5 MW. В Малайзия мащабните проекти за слънчева енергия (LSS) допринесоха за неотдавнашния ръст извън покривните системи. Като развиващи се пазари, Камбоджа и Индонезия също са свидетели на развитието на някои големи проекти.
През 2020 г. във Виетнам ще бъдат инсталирани 9,2 GW покривни инсталации. До 2021 г. обаче темпът ще се забави, освен ако правителството не одобри нова подкрепа. Според предложения проект на Националния план за развитие на енергетиката (НПР) 9,1 GW наземни фотоволтаични проекти са в етап на планиране и предварително планиране, като 6,3 GW трябва да бъдат завършени до 2025 г., а 2,8 GW - до 2030 г. Планира се тези проекти да бъдат включени в договори за пряко изкупуване на електроенергия с капацитет от 400 MW до 1 GW в програмата за търгове за фотоволтаични инсталации.
Тайландските фотоволтаични инсталации са били засегнати от Covid-19 през 2020 г., като според правителствени данни през 2020 г. няма да има нови наземни фотоволтаични инсталации.
Малайзия продължава да се движи от проекти за комунални услуги по програмата LSS. С изключение на 2020 г., от 2017 г. насам правителството възлага търгове за фотоволтаични проекти всяка година. От 2021 г. горната граница за размера на проектите се увеличава на 100 MW.
Пазарът на покриви във Филипините е в подем. Фотоволтаичните системи за директно потребление в търговски центрове, училища, хладилни складове и фабрики се увеличават, тъй като разрешителните се получават лесно. Филипините са ясен пример за конкурентен пазар, задвижван от фотоволтаични системи, който не изисква изрична политическа подкрепа.
Продължаващата политическа криза в Мианмар породи голяма несигурност по отношение на проектите за фотоволтаични централи с капацитет 1 GW, които ще бъдат възложени през 2020 г. Повечето от тях бяха спечелени от китайски разработчици като China Mechanical Engineering Corporation (CMEC) при средна тарифа от 0,0422 USD/kWh с първоначален краен срок за завършване 9 март 2021 г., но при сегашната ситуация разработчиците преразглеждат проекта и може да се откажат от него.
Лаос разчита на водноелектрическа енергия и въглища, като изнася големи количества електроенергия през определени периоди от годината. През лятото обаче водната енергия намалява и правителството се принуждава да я внася. За да диверсифицира енергийния микс, Лаос започна да разпространява фотоволтаични проекти.
Правителството на Камбоджа е инсталирало 260 MW фотоволтаичен капацитет, главно в наземни инсталации извън всякаква тръжна схема. От 2019 г. правителството работи с Азиатската банка за развитие по програма за търгове за 100 MW. през 2019 г. правителството предостави 60 MW капацитет на компанията Prime Road Alternative Company. Още 40 MW от капацитета се намират във втората фаза на търга.
Пазарът на фотоволтаици в Индонезия се доминира от 125 MW наземни инсталации. Правителството има за цел да достигне 6,5 GW фотоволтаичен капацитет и 45 GW до 2025 г. и 2050 г. Според данните от проследяването в Индонезия има 841 MW проекти за фотоволтаични инсталации в процес на изграждане, включително 174 MW плаващи фотоволтаични инсталации.
Пазарът в Югоизточна Азия покрива целия спектър от възможности в областта на фотоволтаичната индустрия. В същото време регулаторната несигурност увеличава риска за инвеститорите в няколко региона. Въпреки несигурността, прогнозите са пазарът в Югоизточна Азия да се увеличи с 27 GW до 2025 г.
(Препечатано от polarisolarphotovoltaic.com)