Миналия вторник членовете на Европейския парламент гласуваха с 343 гласа "за", 216 гласа "против" и 78 гласа "въздържал се" за приемането на проектомярка, насочена към увеличаване на процента на саниране и намаляване на потреблението на енергия и емисиите на парникови газове. Сега членовете на Парламента ще преговарят със Съвета, за да постигнат съгласие по окончателния вид на законопроекта.
Предложената преработена Директива за енергийните характеристики на сградите (EPBDII: Energy Performance of Buildings Directive) изисква всички нови сгради да използват слънчеви покривни системи до 2028 г., а обновените жилищни сгради - до 2032 г.
Предистория на закона
Преди това, на 15 декември 2021 г., Европейската комисия прие законодателно предложение за регулиране на ключови аспекти на декарбонизацията в сградния сектор, като част от така наречения пакет "Fit for 55". Новият европейски закон за климата (юли 2021 г.) включва целите за 2030 г. и 2050 г. в обвързващо европейско право.
През 2022 г. Комисията стартира инициативата Соларни покриви, която изисква всички нови обществени, търговски и жилищни сгради да инсталират поетапно фотоволтаични системи.
До момента е приета преработена Директива за енергийните характеристики на сградите EPBDII, чиято цел е да се включат фотоволтаичните приложения и приложенията за съхранение на енергия в модернизацията и проектирането на сгради и да се ускори декарбонизацията на съществуващите сгради, като актуализираната версия на директивата разширява обхвата ѝ, така че да включва намаляване на емисиите от сградите, а не само подобряване на енергийните им характеристики.
Планове и въздействие на директивата
Директивата има за цел да намали емисиите на парникови газове (ПГ) и потреблението на енергия в сградния сектор на ЕС до 2030 г. и да постигне неутралност по отношение на климата до 2050 г. Тя се фокусира и върху увеличаване на процента на енергийно обновяване на неефективните сгради и подобряване на обмена на информация за енергийните характеристики.
- Новите сгради ще бъдат с нулеви емисии от 2028 г. нататък
- Мерки за намаляване на разходите за енергия и за борба с изменението на климата
- Мерки за подпомагане на уязвими домакинства
- На сградите се падат 36% от емисиите на парникови газове
В директивата се посочва, че до 2030 г. жилищните сгради в страната трябва да постигнат най-малко клас на енергийна ефективност E, а до 2033 г. - клас D. Класовете варират от A до G, като G съответства на най-лошите показатели на 15% от сградите в държавите членки. Небитовите и обществените сгради ще бъдат задължени да постигнат същия клас съответно до 2027 г. и 2030 г. Същевременно в директивата се препоръчва националните планове за саниране да включват схеми за подпомагане, за да се улесни достъпът до безвъзмездни средства и финансиране, да се предвиди значителна премия за дълбоко саниране, особено за сградите с най-лоши показатели, и да се предоставят целеви безвъзмездни средства и субсидии на уязвимите домакинства.
Крайният срок е 2026 г. за нови сгради, обитавани, експлоатирани или притежавани от публични органи, и 2032 г. за битови сгради, подложени на основно обновяване. Паметниците на културата са изключени от новите правила и позволяват на страните от ЕС да изключат сгради, защитени поради тяхната изключителна архитектурна или историческа стойност, технически сгради, сгради с временно предназначение, както и църкви и места за поклонение.
Когато се продават, отдават под наем, сключват се нови договори или се извършват основни ремонти, сградите ще трябва да подобрят енергийната си ефективност чрез изолационни работи, подобрения на отоплителната система и други мерки.
Какво трябва да направим
На фона на енергийната криза Европа се стреми да постигне целите си за декарбонизация за 2030 г. и 2050 г. При бързото нарастване на цените на конвенционалната енергия и все по-големия дял на възобновяемите енергийни източници, евтините покривни фотоволтаици с висока производителност са икономически ефективният избор. За да се насърчи развитието на разпределените фотоволтаични системи, на различни места са въведени политически мерки, като например държавни субсидии, данъчни облекчения и намаления на таксите, както и ускорени одобрения за свързване към мрежата. За нас инсталирането на соларни фотоволтаични панели колкото е възможно по-рано несъмнено е най-добрият вариант. Прочетете "Период на възвръщаемост на инвестицията във фотоволтаична инсталация" на Майсун
Maysun Solar, като производител на фотоволтаични модули с 15-годишен опит, може да ви осигури качествени соларни панели, щракнете върху бутона по-долу, за да се свържете с нас за оферта на продукта.