Съдържание:
- REC представя 430W Heterojunction Слънчев модул
- Ограничения за фотоволтаични панели на балкони в някои европейски държави
- Франция постига милениум от 20 GW
- Прогнози за глобален капацитет на слънчевата фотоволтаика
- Бързият ръст на Бразилия в областта на слънчевата енергия
- Групата Iliad сключва споразумения за фотоволтаични пазарни цени в цяла Европа
REC представя 430 W Heterojunction Слънчев модул с ефективност 22,2%
РЕК, производител на фотоволтаични модули със седалище в Сингапур, представя резиденциалния си модул със слънчеви панели, използващ технологията на алфа хетероджънкшън клетки. Производството стартира в завода на РЕК в Сингапур, включен в Индустрия 4.0, като първите пратки са планирани за май 2024 г. за пазара на САЩ.
Серията REC Alpha Pure-2 предлага четири версии, с мощности от 400 W до 430 W и ефективности от 20.6% до 22.2%. Тези модули използват 132 хетероджънкшън, половинно изрязани монокристални слънчеви клетки и поддържат максимално напрежение на системата от 1,000 V.
С отворени напрежения между 48.5 V и 49.3 V и къси амперажи от 10.60 A до 10.81 A, всички версии споделят размери на 2,237 мм × 1,246 мм × 30 мм и тегло от 21.7 кг.
Работейки в обхвата от -40°C до 85°C, модулите проявяват температурен коефициент от -0.24% на градус Целзий. Те разполагат със слънчево стъкло с дебелина 4 мм с антирефлектно покритие, кутия за връзки с клас на защита IP68 и анодизиран алуминиев профил.
РЕК осигурява линейна гаранция за мощност от 20 години и продуктова гаранция от 25 години. Освен това, серията квалифицира за пакета гаранции REC ProTrust, който предлага до 25 години покритие за продукт, производителност и труд, с гарантирана мощност от поне 92% през 25-тата година.
Maysun Solar също предлага фотоволтаични модули с HJT технология, с впечатляваща максимална ефективност от до 22.87% и гаранция за продукт и мощност за период от 30 години. Модулите с HJT на Maysun Solar максимизират производството на енергия, осигурявайки изключителна производителност дори в предизвикателни среди. Тези модули са проектирани за надеждност и дълготрайност, гарантирайки постоянно производство на енергия за години напред.
Възползвайте се от върха на ефективността на слънчевата енергия с модулите HJT на Maysun Solar. Използвайте силата на слънцето с увереност, като знаете, че инвестирането в устойчиво бъдеще е с най-високоизпълняващата технология на слънчевите панели.
Ограничения за слънчеви панели на балкони в някои европейски страни
Швеция
През 2022 г. Шведската служба за електробезопасност прекрати използването на съществуващи модули за слънчеви панели с щепсел в Швеция поради притеснения за безопасност. Авторитетът определи, че те са недостатъчно безопасни.
Румъния
Стандартната домакинска контактна гнездо в Румъния е с мощност за защита от 3200W (16 ампера), което ефективно позволява свързването на системи с мощност до 3200W. Необходимо е одобрение от съседи и асоциации на наематели за инсталиране на фотоволтаични панели на балкони. Въпреки че не е необходимо разрешение от градската управа за инсталация на соларна енергийна генерация на балкони, може да се наложи такова разрешение, подлежащо на исторически или пейзажни ограничения. След като получите съгласие от съседи и асоциации на наематели, е препоръчително да потърсите допълнителна информация от градската управа във вашия район, за да определите изискванията за разрешение.
Резюме: В Румъния фотоволтаичните системи с щепсел не се сблъскват с ограничения, но изискват одобрение от съседи и асоциации на наематели. При инсталиране на фотоволтаични панели с щепсел на балкон, моля, обърнете се към местните регулации за конкретните изисквания.
Холандия
В момента НВВА (Холандската агенция за безопасност на храните и потребителските продукти) позволява продуктите със свързана мощност до 600W при 230 VAC да влязат на пазара, за да се предотврати претоварването на мрежата. Всяко заземено гнездо може да бъде свързано към малка група слънчеви панели, с максимум 2 панела с мощност до 600 Wp всеки. Ако в метровия шкаф има няколко гнезда, всяка група може да побере 1 или 2 слънчеви панела. Допълнително изискване е саморегистрацията на energieleveren.nl при инсталиране на слънчеви панели независимо.
Резюме: В Холандия фотоволтаичните системи с щепсел не се сблъскват с ограничения, но изискват саморегистрация на energieleveren.nl.
Франция достига 20-гигаватова прага
Министерството по екологичния преход на Франция обяви, че около 955 мегавата нови фотоволтаични системи бяха свързани към френската мрежа през периода октомври-декември, което доведе кумулативната инсталирана мощност на фотоволтаичните системи в страната до 20,0 гигавата към края на декември 2023 г.
От тази мощност, около 19,3 гигавата бяха инсталирани на френската територия, а останалата част беше разпределена във френските заморски територии и Корсика.
През само 2023 г. Франция добави 3,2 гигавата нова слънчева мощност, превишавайки 2,68 гигавата, добавени през 2022 г., и 2,57 гигавата, добавени през 2021 г. Общата мощност на слънчевите проекти в опашката, чакащи свързване към мрежата, в момента е 14 гигавата.
Освен това, около 22,4 гигавата слънчеви проекти са в опашката за свързване към мрежата, като около 5,8 гигавата вече са покрити от предварителни споразумения за свързване.
Неотдавнашни региони като Новел-Аквитан, Оверн-Рон-Алп, Прованс-Алпи-Лазурен бряг и Гран Ест допринесоха с 48% от ново свързаната мощност тази година. Тези региони също така разполагат с най-високите инсталирани мощности, които представляват над 53% от цялата кумулативна мощност, свързана във Франция към декември 2023 г.
Инсталираната мощност по света
Глобалната фотоволтаична мощност се предвижда да достигне до 655 гигавата пряка постоянна (GWdc) през тази година, според 1Q 2024 г. Глобален пазарен преглед на фотоволтаичния пазар от BloombergNEF (BNEF), което представлява значително увеличение спрямо приблизително 444GWdc, регистрирани през 2023 г.
Китай очаква да запази своето доминиране в инсталираната мощност през 2024 г., с оценени 313,7GWdc, което представлява 54,7% от глобалните добавки към фотоволтаичната мощност за годината. След Китай следват Съединените щати (40,6GWdc), Индия (18,1GWdc), Бразилия (17GWdc) и Германия (16,5GWdc).
Няколко европейски държави се предвижда да увеличат добавките към инсталираната мощност на фотоволтаични системи тази година, включително Испания (7,54GWdc), Нидерландия (5,52GWdc) и Италия (5,25GWdc). Освен това, Япония (5,47GWdc) и Южна Африка (4,29GWdc) са сред десетте най-големи държави по инсталирани добавки на фотоволтаични системи.
Изследването също така проучи кумулативната мощност на фотоволтаичните системи в европейските държави до 2030 г. Германия се очаква да ръководи континента с 215GW, следвана от Италия и Испания със съответно 79,6GW и 79,3GW. Франция (47,6GW), Полша (46,3GW) и Нидерландия (45,7GW) също се очаква да допринесат значително за инсталираната мощност на фотоволтаичните системи до 2030 г.
Глобалната фотоволтаична индустрия преживя впечатляващ растеж през 2023 г., като инсталираната мощност нарасна от 252GWdc през 2022 г., което представлява годишен растеж от 76,2%. Китай допринесе с 60,4% от глобалната инсталирана мощност с добавяне от 268GWdc или 216,9GWac миналата година. Съединените щати добавиха 35,2GWdc, следвани от Бразилия (16,9GWdc), Германия (14,1GWdc) и Индия (13,6GWdc).
Бързият растеж на слънчевата енергия в Бразилия
В свежа месечна публикация за списание pv, Международното общество за слънчева енергия (ISES) подчертава здравият пейзаж на възобновяемата енергия в Бразилия, който се характеризира с над 85% възобновяема електроенергия, предимно от хидроенергия, но с бързо нарастващи приноси от слънчева и вятърна енергия. С повече от 2,3 милиона слънчеви системи на покриви вече в експлоатация и допълнително 90 милиона потребителски единици, готови за приемане на слънчева енергия, Бразилия изпитва бърз растеж в приемането на слънчева енергия, подпомаган от подкрепящи енергийни политики и достъпна технология на фотоволтаичните панели.
През 2023 г. Бразилия преживя удивителен темп на растеж от над 1 GW на месец в приемането на фотоволтаични системи, като слънчевите инсталации на покриви допринасят с 70% за този растеж. Кумулативната инсталирана мощност на фотоволтаичните системи нараства до над 37 GW, което отразява темп на разпределение от 60 вата на човек годишно, способно да удвои инсталираната мощност всеки две години.
Подтиквани от благоприятни регулации за нетния мерителен счетоводител, нарастващите тарифи за конвенционалната електроенергия и последователното понижаване на цените на фотоволтаичното оборудване, фотоволтаичните панели избутват второ място като по важност при производството на електроенергия в Бразилия. Въпреки че хидроенергията запазва доминацията си с почти 110 GW инсталирана мощност (49% от общата мощност), слънчевата фотоволтаика се издига на второ място през 2023 г., съставяйки 37 GW (17%), следвана от ветрената енергия на сушата (29 GW = 13%). Биомасата, предимно добивана от багаса от захарна тръстика и биогаз, добавя още 17 GW (8%), общо съставлявайки над 85% от капацитета за производство на електроенергия на страната (225 GW).
И двете фотоволтаична и ветрена енергия вече представляват най-ефективните технологии за производство на електроенергия. Цените на фотоволтаичната енергия на националните енергийни аукциони в Бразилия в регулирания електроенергиен пазар са паднали от над 100 долара/МВч през 2013 г. до 32 долара/МВч през 2022 г., с временно намаление през 2019 г. на малко над 20 долара/МВч.
Перспективната електрификация на транспорта, отоплението и индустрията, заедно с производството на зелен водород, се очаква да подтикне търсенето на големи фотоволтаични инсталации в следващите години. Като използва добре установения си енергиен пазар, изобилството от слънчева и ветрена енергия и близостта си до износни пазари в Европа, Бразилия се очаква да излезе като глобален лидер в производството на нискотарифен водород и амоняк.
Групата Iliad подписва PPA договори за 90MW слънчева енергия в Европа
Френската телекомуникационна компания Iliad Group недавно финализира договори за закупуване на слънчева енергия в цяла Европа, общият им капацитет достига 90MW.
Договорите, подписани със френския доставчик на електроенергия Engie и норвежката енергийна компания Statkraft, включват три проекта за фотоволтаични инсталации, разположени във Франция, Италия и Полша, които общо генерират 116,7GWh електричество годишно.
Във Франция Iliad сключи договор с Engie за PPA за период от 15 години за слънчева електроцентрала с капацитет от 25,6MW в Сен-Жем. Допълнително, Iliad партньорства със Statkraft за PPA в централна Италия и северозападна Полша, които ще бъдат валидни за период от десет години и ще започнат на 1 януари 2025 г. Италианската електроцентрала разполага с капацитет от 27,9MW, докато полската електроцентрала ще генерира 36MW.
Италианската фотоволтаична ферма ще бъде оперирана от независим производител на електроенергия (IPP) Sonnedix, докато полският еквивалент ще бъде управляван от разработчика на слънчеви електроцентрали Better Energy. Забележително е, че Better Energy и Statkraft наскоро подписаха PPA договори за четири слънчеви инсталации в Полша с общ капацитет от 212MW.
Тези PPA за слънчева енергия представляват значителна крачка за ангажиментите на групата Iliad към възобновяемата енергия, съответстващи на целта им да снабдяват поне половината от електрическата си консумация в Полша и Италия чрез PPA до 2035 г., и 20% във Франция.
Със стартирането на операциите през 2025 г., потреблението на Iliad от възобновяема електроенергия чрез PPA ще се увеличи до 13%. Растящият интерес към PPA, особено корпоративните договори, е очевиден в Европа, като скорошен доклад на анализаторската фирма BloombergNEF показва увеличение от 75% от 2022 до 2023 г., достигайки 15,4GW.
Референция:
https://www.pv-magazine.com/2024/03/01/rec-launches-430-w-heterojunction-solar-module-with-22-2-efficiency/
https://www.solcellsofferter.se/solceller-med-stickpropp/
https://greensolar-partner.com/ro/faq
https://emperio.ro/panouri-fotovoltaice-pe-balcon-autorizatii-economii-costuri/
https://www.veron.nl/nieuws/zonnepanelen-met-stekker-nen1010/
https://www.verbouwkosten.com/zonnepanelen/in-het-stopcontact/
https://supersola.com/nadelen-zonnepanelen-met-stekker/
https://www.pv-magazine.com/2024/02/28/france-hits-20-gw-milestone/
https://www.pv-tech.org/bnef-global-solar-additions-655gwdc-in-2024/#
https://www.pv-magazine.com/2024/02/20/pv-and-prices-the-fast-uptake-of-solar-in-brazil/
https://www.pv-tech.org/french-telecoms-firm-iliad-group-inks-90mw-solar-ppas-across-europe/
Препоръчвам четене: