Процес:
INTEX→DIFF→Post-cleaning→PECVD→Screening and sintering→Testing and sorting→Packing
1.PV панел Текстуриране на клетките
Целта на текстурирането е да се образува текстурирана повърхност върху повърхността на силициевата пластина, за да се намали отражателната способност на клетката. Неравностите на текстурираната повърхност могат да увеличат вторичното отражение и да променят оптичния път и режима на падане. Обикновено единичните кристали се обработват с алкални вещества, за да се получи пирамидален велур; поликристалите се обработват с киселина, за да се получи червеникав произволен велур. Разликата в методите на обработка е главно в природата на единичните поликристали.
Технологичен процес: резервоар за кашмир→измиване с вода→измиване с вода→измиване с киселина→измиване с вода→сушене.
По принцип силицият се счита за нереагиращ с HF и HNO3 (повърхността на силиция ще бъде пасивирана). Когато присъства в система от две смесени киселини, реакцията на силиция със смесения разтвор е непрекъсната.
2. Дифузия на клетки на фотоволтаични панели
Дифузията е сърцевината на акумулатора и създава P-N прехода на акумулатора. POCl3 е съвременният избор за дифузия на фосфор. POCl3 е течен източник на фосфор, а дифузията на течния източник на фосфор има предимствата на висока производствена ефективност, добра стабилност, равномерен и гладък PN преход и добра повърхност на дифузионния слой.
POCl3 се разгражда при температури над 600 °C, като се образуват фосфорен пентахлорид (PCl5) и фосфорен пентоксид (P2O5). PCl5 е вреден за повърхността на силициевите пластини. В присъствието на кислород (O2) PCl5 се разлага на P2O5 и освобождава хлорен газ. Затова се въвежда контролиран поток от кислород, докато азотът се разпръсква.
При температурата на дифузия P2O5 реагира със силиций, за да се получи силициев диоксид (SiO2) и фосфорни атоми. Полученият P2O5 се отлага върху повърхността на силициевата пластина и продължава да реагира със силиция, като образува допълнителни SiO2 и фосфорни атоми. Този процес води до образуването на фосфорно-силикатно стъкло (PSG) върху повърхността на силициевата пластина.
Атомите на фосфора дифундират в силиция, което води до създаването на полупроводник от N-тип.
3. Ецване на клетките на фотоволтаичните панели
По време на процеса на дифузия се използва методът на едностранна дифузия отзад-назад, което води до дифузия на фосфорни атоми по страничните и задните ръбове на силициевата пластина.
Когато има слънчева светлина, електроните, генерирани от светлината и събрани на предната страна на P-N прехода, преминават към задната страна през областта, където фосфорът е дифундиран по ръба, което води до късо съединение.
Късото съединение на канала намалява паралелното съпротивление.
Процесът на ецване има за цел да премахне фосфорната част по ръба на силициевата пластина, за да се предотврати късо съединение на P-N прехода и да се намали паралелното съпротивление.
Процес на мокро ецване: зареждане на филма → резервоар за ецване (H2SO4 HNO3 HF) → измиване с вода → алкална баня (KOH) → измиване с вода → HF баня → измиване с вода → отстраняване на филма.
HNO3 реагира и се окислява, за да произведе SiO2, докато HF се използва за отстраняване на SiO2. Процесът на ецване в алкална вана служи за изглаждане на нетекстурираната повърхност и за нейното уеднаквяване. Основният разтвор, използван в алкалния резервоар, е KOH. H2SO4 се използва за улесняване на движението на силициевите пластини по монтажната линия и не участва в реакцията.
Сухото ецване се отнася до ецване на тънки слоеве с помощта на плазма. Когато газът е в плазмено състояние, той става по-химически активен.
Чрез избора на подходящ газ силициевата пластина може да реагира бързо и да се подложи на ецване. Освен това електрическото поле се използва за насочване и ускоряване на плазмата, като ѝ придава енергия. Когато повърхността на силициевата пластина се бомбардира, атомите на силициевия материал се раздвижват, като се постига ецване чрез предаване на физическа енергия.
4. PECVD
Плазмено-химичното отлагане на пари (PCVD) е процес, използван за отлагане на тънък филм върху повърхността на силиций. Когато слънчевата светлина попада върху повърхността на силиция, около 35 % от нея се отразява. За да се подобри абсорбирането на слънчевата светлина от слънчевата клетка, се нанася антирефлексен филм. Този филм увеличава фотогенерирания ток, което води до по-висока ефективност на преобразуване. Освен това филмът, съдържащ водород, пасивира повърхността на клетката, като намалява повърхностната рекомбинация в емитерния възел. Това намалява тока на тъмно, увеличава напрежението на отворената верига и подобрява общата ефективност на фотоелектрическото преобразуване. Водородът във филма може да реагира с дефекти или примеси в силиция. При тази реакция енергията се премества от забранената лента към валентната лента или лентата на проводимост.
Във вакуумна среда при температура от 480 градуса по Целзий върху повърхността на силициевата пластинка се нанася слой от филма SixNy, като се използва графитна лодка като проводник.
5. Ситопечат на клетки за фотоволтаични панели
Накратко казано, процесът включва събиране на ток и създаване на електроди за соларни клетки. Първо, на гърба на клетката се нанася сребърен електрод, след което се отпечатва и изсушава алуминиево задно поле. След това се отпечатва преден сребърен електрод, като се акцентира върху контрола на мокрото тегло и ширината на подмрежата.
Ако мокрото тегло на втория етап е твърде високо, това води до загуба на суспензия и недостатъчно изсушаване преди навлизане във високотемпературната зона. Това може да доведе до оставане на органични вещества в суспензията, което да попречи на пълното превръщане в метален алуминий.
Прекомерното тегло може също така да доведе до изкривяване на слънчевата клетка след синтероване. Ако мокрото тегло е твърде ниско, цялата алуминиева паста се изразходва по време на синтероването. Така се образува зона на сплав със силиций, която не е подходяща за обратен метален контакт. Това е така, защото страничната проводимост и спойката са слаби. Освен това може да предизвика издутини или други дефекти на външния вид.
Ако широчината на третата линия на мрежата е твърде голяма, тя намалява светлоприемната площ на клетката и намалява ефективността.
Метод на отпечатване: физическо отпечатване, сушене.
6. Синтероване на клетки на фотоволтаични панели
Синтероването е процес на нагряване на електрода, отпечатан върху повърхността на клетката, при висока температура. Това помага на електрода и силициевия чип да образуват добър електрически контакт, като подобряват напрежението на отворената верига и коефициента на запълване на клетката. То също така гарантира, че електродът има ниско съпротивление, което води до висока ефективност на преобразуване.
Синтероването спомага за улесняване на дифузията на водорода в процеса на PECVD. Това ефективно пасивиране на клетката е допълнително предимство.
Използваният метод на синтероване е високотемпературно бързо синтероване, а нагряването се постига чрез инфрачервено нагряване.
Агломерацията е цялостен процес на дифузия, поток и физични и химични реакции. Предният Ag дифундира в силиция през SiNH, но не може да достигне P-N повърхността, а задните Ag и Al дифундират в силиция. Поради необходимостта от образуване на сплав е необходима определена температура. Ag, Стабилността на сплавите, образувани от Al и Si, е различна, така че е необходимо да се зададат различни температури, за да се постигне съответно легиране.
От 2008 г. насам Maysun Solar се фокусира върху производството на различни фотоволтаични модули и ви предлагаме серия от стъклени модули, използващи технологията PERC, които можете да изберете.
Изберете Maysun Solar, защото разполагаме с висококачествена технология за слънчеви панели, която да отговори на вашите нужди, моля, свържете се с нас и създайте заедно едно зелено бъдеще!
Свързани статии: