Знаем, че пустините са един от най-разпространените терени на планетата, като около 20 % от земната повърхност е пустинна, и винаги са били встрани от пътя и недостъпни за експлоатация. Но с развитието на новите енергийни технологии редките обширни пустинни райони и сухите и горещи климатични условия се превърнаха в благоприятни условия за използване на слънчевите енергийни ресурси.
Въпросът е, ако всички пустини в страната бъдат оборудвани със слънчеви панели за производство на електроенергия, дали това ще бъде достатъчно, за да се произведе достатъчно електроенергия за нашите нужди?
Информацията показва, че общата площ на нашите национални пустини е около 700 000 квадратни километра, в допълнение към близо 600 000 квадратни километра от пустинята Гоби. Повечето от тези пустини се намират в западната част на страната, където годишните валежи са оскъдни, а слънцето грее почти 300 дни в годината. Ако всички тези пустини се използват за производство на слънчева енергия, количеството произведена електроенергия ще бъде много голямо.
Вземете например най-голямата пустиня у нас - пустинята Такламакан, която е с обща площ 330 000 квадратни километра и е заобиколена от недокоснати райони. Според проучване на НАСА всеки квадратен метър от пустинята получава около 2000-3000 kWh слънчева енергия годишно. Ако можехме да превърнем цялата тази слънчева енергия в електричество, тя щеше да е достатъчна за захранването на уред с мощност 1 kW в продължение на 3000 часа. Ако се вземе предвид средното годишно потребление на електроенергия от 6000 вата в нашите домакинства, само 2 квадратни метра пустиня биха покрили потреблението на електроенергия на едно семейство за една година.
Ако се спазва тази перфектна ефективност на преобразуване, 330 000 квадратни километра от пустинята Такламакан биха могли да задоволят потреблението на електроенергия на близо 160 милиарда домакинства, което е просто преувеличено. Въпреки това при сегашната скорост на преобразуване на слънчевите панели тя е далеч от 100% преобразуване на слънчевата енергия. Понастоящем съществуват два основни вида устройства за производство на слънчева енергия за хората: едното е концентрирана слънчева енергия, а другото - фотоволтаична слънчева енергия. Фотоволтаичната слънчева енергия има по-стабилно преобразуване от концентрираната слънчева енергия, като постига максимален коефициент на преобразуване от 23%. Въпреки това, ако вземем предвид горещината, пясъка и праха на пустинята и стареенето на панелите, действителната ефективност на преобразуване вероятно ще бъде около 5 %.
Слънчевите панели не могат да покрият цялата площ на пустинята, а 50% от площта ще се използва за поддръжка. Според тези прогнози пустинята Такламакан ще може да генерира достатъчно електроенергия, за да задоволи нуждите на 3,3 милиарда домакинства годишно, докато общото население на страната е 1,4 милиарда души, така че е възможно да се задоволят нуждите от електроенергия на домакинствата в цялата страна. Цялата пустиня може да се използва за инсталиране на фотоволтаични електроцентрали, които да произвеждат достатъчно електроенергия за близо 3 милиарда души.
Трябва обаче да сме наясно и с огромните инвестиции в слънчева енергия, както и с разходите и загубите, свързани с преноса на електроенергия от запад на изток. Понастоящем изглежда, че слънчевата енергия в пустинята все още се сблъсква с проблема на високите разходи, но тъй като технологиите продължават да се развиват, енергията в пустинята неминуемо ще стане популярна област в бъдеще.