Тенденции в цените на фотоволтаичните продукти:
На 23 август Силициевият индустриален клон на CNMIA съобщи за нарастващи разходи за полисилиций от соларен клас.
Пазарната стойност на материала от n-тип е била 84 000-93 000 юана (11 526,3-12 761,2 щатски долара)/тон, със средна стойност 89 100 юана (12203 щатски долара)/тон, което е с 5,32% повече в сравнение със седмицата. Чиповете за монопрезареждане се търгуваха на цени от 72 000 до 80 000 юана (9861-10956 щ.д.) за тон, като средната стойност беше 77 200 юана (10573 щ.д.) за тон, което представлява ръст от 3,21 % спрямо предходната седмица.
Новини за фотоволтаични технологии:
На 21 февруари 2011 г. германската компания Heraeus открива фабрика за сребърна паста в Сингапур, за да посрещне растежа. Фотоволтаичната сребърна паста е специален материал за покритие, който се използва при производството на слънчеви клетки. Обикновено тя се състои от сребърни частици, органични разтворители и органични полимери и има проводими и лепилни свойства.
Фотоволтаичната сребърна паста играе важна роля в производството на соларни клетки и се използва за направата на положителния електрод на батерията. На предната страна на слънчевата клетка сребърната паста се покрива или отпечатва върху повърхността на силициевата пластина, за да се образува мрежа от метални електроди. Тези проводящи мрежи от сребърна паста помагат да се събира и подава ток към електрическите вериги на батерията, като по този начин се увеличава нейната ефективност.
Развиващите се енергийни пазари в Европа са във възход:
Спешната необходимост от ускоряване на декарбонизацията и по-нататъшно гарантиране на енергийната независимост в Европа насочи континента към бързо разгръщане на фотоволтаични системи. Германия и Испания традиционно са най-активните пазари в развитието на фотоволтаичната енергетика в Европа, следвани от Нидерландия, Франция и Италия. Полша, която се намира в Източна Европа, през последните години отбеляза рязък ръст в областта на фотоволтаиката и е на път да се превърне в един от най-важните пазари в Европа.
Въпреки че Полша има потенциала да се превърне в двигател на проникването на слънчевата енергия в целия ЕС, тя не е единствената ключова развиваща се страна в Източна Европа. И Румъния, и Гърция правят крачки към декарбонизация и имат потенциала да бъдат ключови двигатели в Европа.
Гърция и Румъния са два от най-развитите пазари в Европа. Миналата година Гърция добави 1,34 GW слънчева енергия, с което общият й капацитет достигна 5,5 GW, присъединявайки се към редиците на Испания, Германия, Полша, Нидерландия и Франция.
Гръцката асоциация на фотоволтаичните компании (HELAPCO) прогнозира, че кумулативният соларен капацитет на Гърция ще достигне 13,6GW-16,3GW до 2030 г. в доклад, публикуван миналата година от търговската организация SolarPower Europe, в който се дава пазарна прогноза за европейската страна.
Повечето страни в Южна Европа все още имат да извървят дълъг път, преди да постигнат регионалните цели за увеличаване на броя на инсталираните фотоволтаични инсталации. Северноевропейските страни като Гърция, Румъния и Полша са достигнали по-напреднал етап на разгръщане на соларните инсталации и скоро трябва да се наредят в топ 10 в Европа по отношение на инсталираните мощности.
Въпреки че има значителни различия в навлизането на възобновяемите енергийни източници в националните портфейли за производство на електроенергия, всички страни ще трябва да повишат ефективността си, ако искат да допринесат за постигането на заявената от Европейския съюз цел за 740 GW инсталирани мощности от фотоволтаици до края на това десетилетие и по този начин да постигнат целите за декарбонизация.
Новини от фотоволтаичната индустрия :
Десетте най-големи доставчици на модули на Infolink (компания за пазарни проучвания) са увеличили годишните си доставки с 57% на годишна база до 159-160 GW през първата половина на тази година, като темпът на растеж се е забавил незначително в рамките на същия период. При сравняване на годишния ръст, относителният ръст през второто тримесечие е само 28%. Основната причина за това е комбинацията от по-ниско от очакваното търсене през второто тримесечие и въздействието на офшорните запаси върху процеса на ферментация. Наблюдава се малка промяна в посока към продажби на вътрешния пазар, а крайната нагласа за изчакване остава силна. През тази година разликата в нивата между производителите се разшири в резултат на излишъка и технологичната революция.
Забележка: Окончателните данни зависят от собственото съобщение на компанията.
На 28 август 2023 г. в Шънджън, Китай, успешно се проведе "OFweek 2023 (14th) Solar Photovoltaic Industry Conference and Annual Award Ceremony of the Photovoltaic Industry", организирана съвместно от OFweek и нейната авторитетна професионална фотоволтаична медия - WKN-PV.
Това е 14-ата конференция на фотоволтаичната индустрия, организирана от WKN-PV, която събира известни енергийни групи, инвеститори в енергетиката, доставчици на интегрирани енергийни услуги, PV EPC интегратори, производители на фотоволтаични модули и доставчици на съвременни материали и оборудване от страната и чужбина, като заедно стават свидетели на 14-годишния растеж на WKN-PV и предприятията. От самото начало на подготовката дейността по подбора предизвика голям отзвук в индустрията и спечели голямо внимание и активно участие от цялата фотоволтаична индустрия.
След горещото обявяване на предприятията и интензивното състезание по гласуване комисията по подбора обобщи данните и ги предостави на експертната група за цялостно оценяване и накрая избра носителите на различните награди за тази година.
LONGi Green Energy Technology Co., Ltd. получи наградата Wike Cup-OFweek 2023 Excellent Household PV Brand.
Справка:
Produced | PV Tech Daily PV News:https://www.pv-tech.cn/market_briefings/Europes_emerging_solar_markets
Yuen, S. (2023) “PV Price Watch: Polysilicon prices up again, price discrepancy between n-type and p-type widened,” PV Tech [Preprint].
https://solar.ofweek.com/2023-06/ART-260001-11000-30601408.html
Може също да ви хареса: