Соларните панели са рекламирани по целия свят като важно оръжие за намаляване на въглеродните емисии, но те се разграждат и постепенно стават по-малко ефективни. След около 25-30 години често е по-рентабилно те да бъдат заменени с нови.
Експертите твърдят, че милиарди панели в крайна сметка ще трябва да бъдат изхвърлени и заменени.
Колко соларни панела трябва да бъдат рециклирани?
През 2016 г. Международната агенция за възобновяема енергия (IRENA) прогнозира, че до началото на 2030 г. броят на излезлите от употреба фотоволтаични панели в световен мащаб ще се равнява на около 4% от броя на инсталираните панели. До 2050 г. количеството на отпадъците от соларни панели ще се увеличи до поне 5 млн. тона годишно, твърди агенцията. Кумулативната глобална стойност на суровините, които биха могли технически да бъдат възстановени от фотоволтаични панели, може да достигне 450 млн. долара (по данни от 2016 г.), което е приблизително равно на стойността на суровините, необходими за производството на около 60 млн. нови панела или 18 GW генериращи мощности. Според доклада до 2050 г. кумулативната възстановима стойност може да надхвърли 15 милиарда долара.
Енергийните експерти призовават правителствата да предприемат спешни действия, за да предотвратят надвисналата глобална екологична катастрофа.
Уте Колиер, заместник-директор на Международната агенция за възобновяема енергия (IRENA), казва: "До 2050 г. това ще бъде планина от боклук, ако сега не създадем вериги за рециклиране."
"Произвеждаме все повече и повече слънчеви панели - което е чудесно - но какво ще правим с отпадъците?"
От какво са направени соларните панели?
Соларните панели са като сандвичи.
1.слънчевата клетка е в центъра. Около 90 % от слънчевите панели за търговски цели използват силиций като полупроводник, за да преобразуват светлинната енергия в електричество. Тънки метални ленти (обикновено сребърни) пресичат повърхността на силициевите кристали във всяка клетка и пренасят тока в медните проводници на панела.
2. слънчевата клетка е капсулирана в защитна бариера, обикновено капсулиращ материал от прозрачна пластмаса, наречен EVA. Горната част е покрита с друг слой стъкло, а задната част също е покрита с EVA. Цялото нещо е заобиколено от алуминиева рамка.
Тази многослойна структура предпазва клетките от природните стихии, като същевременно позволява преминаването на слънчева светлина, но може да се окаже трудна за разглобяване, когато панелите достигнат края на полезния си живот.
图二
加入0705 光伏封装材料的标题,文字加博文链接,如没有发博文,加入英语链接(https://www.maysunsolar.eu/blog/solar-panel-encapsulation-a-key-component-you-may-ignore)
Кои части на соларния панел могат да се рециклират?
Преглед на рециклирането:
1. кристалната силициева соларна технология представлява по-голямата част от пазарния дял на соларните панели. Този тип панели се състоят от алуминиева рамка, стъкло, медни проводници, полимерен слой и гръб, силициеви слънчеви клетки и пластмасова съединителна кутия. Полимерният слой предпазва панела от атмосферните влияния, но може да затрудни рециклирането и отстраняването на панела, тъй като обикновено са необходими високи температури, за да се разхлаби лепилото.
2.Много компоненти могат да бъдат рециклирани. В един типичен кристален соларен модул има компоненти като стъкло, полимери, самата соларна клетка, мед, алуминий и следи от други метали. Най-голям принос за общото тегло има стъклото - 75 %, следвано от полимерите - 10 % и алуминия - 8 %. Съществуват следи от сребро, олово и калай.
3.други материали, намиращи се в слънчевата клетка, може да са по-трудни за рециклиране. Среброто и вътрешната мед са ценни компоненти, но панелите обикновено съдържат много малки количества от тези материали. В соларните панели могат да присъстват и токсични метали като олово и кадмий.
4. соларните панели могат да съдържат критични материали, включително алуминий, калай, телур и антимон, както и галий и индий в някои тънкослойни модули.
5.други компоненти на една соларна система могат да включват инвертори, стелажи и резервни системи от батерии, които също могат да бъдат рециклирани. Инверторите могат да се рециклират с електронни отпадъци, а стелажите - с подобен метален скрап.
Процес на рециклиране на соларни панели:
Рециклирането на фотоволтаични панели се разделя на три основни етапа: (1) стратификация, (2) разделяне на материалите и (3) извличане и пречистване на материалите. Соларните панели се рециклират основно чрез химични, термични и механични процеси. Процесът започва с отстраняване на съединителните кутии, проводниците и рамките. След това модулите се раздробяват, сортират и разделят. Разделянето на материалите позволява те да бъдат изпратени към специфичния процес на рециклиране, свързан с всеки материал. Горепосоченият процес е приложим за панели от кристален силиций.
Описаните методи са само някои от многото. В момента се проучват редица други методи. Основният проблем или загриженост при процеса на рециклиране е нивото на примесите. Например при високотемпературна термична обработка и механични процеси могат да се образуват примеси. Освен това нискотемпературните процеси, при които се използват специфични механични или химични етапи, също могат да генерират примеси. Следователно желаният резултат може да се постигне само чрез комбинация от термични, химични или металургични стъпки. След като тези материали могат да бъдат рециклирани без примеси, те ще имат по-висока стойност на пазара, което е една от основните пречки в индустрията за рециклиране на фотоволтаици.
Какви са бъдещите ползи от рециклирането на соларни панели?
1. Създаването на повече инфраструктури за рециклиране на соларни панели и те ефективно ще стимулират икономическото развитие. Необходимо е да се създаде подходяща инфраструктура за рециклиране на соларни панели, за да се управлява големият брой соларни панели, които ще бъдат изхвърлени в близко бъдеще. След като бъде създадена, ще станем свидетели на редица положителни резултати и нови възможности в икономиката.
2. Рециклирането на соларни панели ще създаде повече работни места и ще спести повече суровини. До 2050 г. рециклирането на фотоволтаични панели не само ще създаде повече зелени работни места, но и ще има рециклируема стойност от около 11 млрд. паунда. Това означава, че около 630 GW енергия може да бъде произведена само чрез повторно използване на вече използвани материали.
3. Постоянно намалена цена. Тъй като цената на слънчевата енергия продължава да спада, все повече домакинства и предприятия избират да инвестират в слънчеви енергийни системи. В резултат на това постоянно намалените цени означават, че повече домакинства ще могат да си позволят слънчеви енергийни системи.
Мейсън работи с редица национални доставчици и е помогнала на много клиенти при инсталирането на соларни панели.
Maysun Solar е специализирана в производството на висококачествени соларни панели от 2008 г. насам. Разполагаме с широка гама от продукти, включително монокристални и стъклено-стъклени соларни панели в допълнение към покривните керемиди, с технологиите half-cut, MBB и IBC, които осигуряват превъзходна производителност и стилен дизайн, за да се съчетаят перфектно с всяка сграда. Maysun Solar успешно е създала офиси и складове в много страни и е установила дългосрочни отношения с отлични инсталатори! За последна оферта за модул или всякакви запитвания, свързани с фотоволтаиката, моля, не се колебайте да се свържете с нас.
Може също да ви хареса: