Промени в цените на соларните панели през последните години:
След трудната 2022 г., войната между Украйна и Русия и енергийната криза в нея доведоха до увеличаване на цената на соларното оборудване и на труда за монтаж. Това е фантастична новина за цената на соларното оборудване и труда за монтаж.
Характерно е рязкото намаляване на цените на соларните панели. Според доклада на Berkeley Lab "Проследяване на слънцето" за 2022 г. инсталираните разходи за домашни слънчеви панелни системи са намалели с 39% през предходните десет години - от 6,20 долара на ват през 2012 г. до 3,80 долара на ват през 2021 г. Намаляването на цената на модулите за слънчеви панели е основният двигател на тази тенденция. цените на модулите за слънчеви панели са намалели с 92% от 1998 г. насам.
Според изданието на доклада на Berkeley Lab "Проследяване на слънцето" за 2022 г., инсталираната цена на жилищните системи от соларни панели е спаднала с 39% през последното десетилетие, от 6,20 долара за ват през 2012 г. до 3,80 долара за ват през 2021 г. Тази тенденция е обусловена от намаляващите с течение на времето цени на модулите за слънчеви панели. От 1998 г. насам цената на модулите за слънчеви панели е спаднала с цели 92%.
Цените на модулите за соларни панели са намалели с 47%, от 1,03 долара за ват през 2012 г. до 0,55 долара за ват през 2021 г. И след това цените продължават да падат.
Фактори, влияещи върху цената на соларните панели:
1.Валутен курс:
валутният курс върху цената на соларните модули има два основни канала: внос на материали и внос на петрол. Първо, чрез вноса на материали за соларни модули обменният курс оказва влияние върху производствените разходи за соларни модули.
Суровината за соларните модули е полисилиций. Полисилицият първо се преработва на слитъци и след това се нарязва на пластини. Тези пластини се вграждат в соларната клетка, която служи като основен модул за преобразуване на енергията. Накрая соларните клетки се сглобяват в соларни модули. ето защо силицият е важен за производството на фотоволтаични панели.
Институцията Nemet (2005 г.) използва модел с полисилиций като независима променлива и цени на соларните модули като зависима променлива. Резултатите показват, че разходите за силиций обясняват около 12 % от ефекта "учене чрез правене". По подобен начин емпиричният анализ на Pillai Institution (2014 г.) показва, че при всеки 1% спад в цените на силиция цените на соларните модули намаляват с 0,9%. Следователно както цените на материалите, така и силата на валутите на държавите, които влияят върху разходите за внос на материали, оказват влияние върху цените на соларните модули.
2.цени на петрола:
Трябва да осъзнаем, че възобновяемата енергия се развива като заместител на петрола.
Световните цени на петрола внезапно се повишиха от 2002 г. насам. Желанието за търсене на алтернативни източници на енергия нараства с нарастването на цените на петрола. В резултат на това при анализите на ценообразуването на възобновяемите енергийни източници не може да се пренебрегва "първичният ефект" или "ефектът на заместването", който е ефектът от цените на петрола. Цената на фотоволтаиците също се влияе косвено от петрола. Енергията, например петролът, се разглежда като производствен ресурс наред с труда и капитала.
Повишаването на цените на енергията може да ускори развитието на технологиите. Обикновено по-голямата научноизследователска и развойна дейност води до намаляване на цената на технологиите за възобновяеми източници. По този начин повишените цени на петрола водят до по-големи разходи за научноизследователска и развойна дейност, което намалява цената на слънчевите панели.
Емпиричен анализ на влиянието на цените на петрола върху развитието на технологиите за възобновяема енергия е представен от Cheon и Urpelainen (2012 г.). Анализът показва, че повишаването на цените на петрола е свързано с увеличаване на публичните разходи за НИРД и патенти в областта на възобновяемите енергийни източници. до подобни заключения стига и изследването на Wong, Chia и Chang (2013), които разглеждат еластичността на НИРД в областта на енергетиката във връзка с колебанията в цените на петрола. Констатациите показват положителна корелация между цените на петрола и НИРД в областта на възобновяемата енергия. Следователно повишените цени на петрола биха могли да ускорят технологичното развитие и да доведат до намаляване на разходите за слънчеви панели.
3.Разходи:
(1) Разходи за инсталиране
Докладът на Berkeley Lab "Tracking the Sun" (2022 г.) показва, че разходите за инсталиране на системи от соларни панели са намалели с 39% през последното десетилетие. през 2012 г. средната цена за инсталиране на жилищна система от соларни панели (в САЩ) е била 6,2 долара/ват. през 2021 г. средната цена е 3,8 долара/ват. През последното десетилетие инсталираната цена на жилищните системи от слънчеви панели е намаляла с 39% - от 6,2 долара/ват през 2012 г. до 3,8 долара/ват през 2021 г.
(2) Меки разходи
Разходи за труд и други оперативни разходи
Балансът между системните и меките разходи е около 80 % от общата стойност на системата. Разходите за модулите на соларните панели са около 15%, а разходите за инвертора - 5%.
Ще продължат ли да намаляват разходите за инсталиране на соларни панели?
Досега намаляването на разходите за инсталиране на соларни панели се дължеше на значителното намаляване на цената на модулите за соларни панели с течение на времето.
Въпреки че цените на модулите за слънчеви панели могат да продължат да падат в съответствие със закона на Суонсън, те са спаднали до почти 0,50 USD/ват и представляват само 15 % от разходите за инсталиране на слънчеви панели.
С напредването на времето всяко по-нататъшно значително намаляване на разходите ще трябва да дойде от един от другите компоненти на цената.
Цените на инверторите, разходите за баланс на системата и меките разходи обаче не са намалели значително с течение на времето в сравнение с историята на развитието. В резултат на това се предполага, че скоро ще настъпи момент, когато цената за инсталиране на слънчеви панели ще започне да се изравнява. Пазарът на соларни панели се разширява бързо и клиентите имат няколко възможности. В този случай изборът на реномирана компания на разумна цена е от решаващо значение при закупуването на слънчеви панели.
От 2008 г. насам Maysun Solar е специализирана в производството на висококачествени фотоволтаични модули. Нашата широка гама от изцяло черни, с черна рамка, сребърни и от стъкло до стъкло соларни панели използва технологиите half-cut, MBB, IBC и Shingled. Тези соларни панели предлагат превъзходна производителност и стилен дизайн, който се вписва безпроблемно във всяка сграда. Maysun Solar успешно е създала офиси и складове в много страни и е установила дългосрочни отношения с отлични инсталатори! За най-новите оферти за модули или за всякакви запитвания, свързани с фотоволтаичните системи, моля, свържете се с нас. Ще се радваме да ви обслужим.
Източници: Berkeley Lab, Tracking The Sun report (2022)
Може също да ви хареса: