Фотоволтаичното производство на електроенергия представлява директно преобразуване на светлинната енергия в енергия на прав ток чрез характеристиките на полупроводниците, а след това чрез инвертор се преобразува постоянният ток в променлив, който може да се използва от нас.
Фотоволтаичната система се състои от фотоволтаични модули, скоби, кабели за постоянен ток, инвертори, кабели за променлив ток, разпределителни шкафове, трансформатори и др. Скобите не са електрически заредени и естествено не произвеждат електромагнитно излъчване. Фотоволтаичните модули и постояннотоковите кабели, които са постоянни токове без промяна на посоката, могат да произвеждат само електрически полета, но не и магнитни полета.
Изходният трансформатор е променливотоков, но честотата му е много ниска, само 50 Hz, и произвежданото магнитно поле е много слабо. Инверторът е устройство, което преобразува постоянен ток в променлив, а вътре има силова електронна трансформация и честотата обикновено е 5-20KHz, така че ще произвежда променливо електрическо поле, така че ще произвежда и електромагнитно излъчване. Съществуват строги национални стандарти за електромагнитна съвместимост на фотоволтаичните инвертори.
Електромагнитното излъчване на фотоволтаичния инвертор, сравнено с това на домакинските уреди, е приблизително същото като това на преносимия компютър и по-ниско от това на индукционната печка, сешоара и хладилника.
Ето защо изграждането на фотоволтаични електроцентрали не само няма да бъде вредно за човешкото здраве, но и ще може да осигури на Земята зелена и чиста качествена енергия, което е бъдещата посока на развитие на човешката енергетика.
Производственият процес не е "с високо потребление на енергия".
Не знам колко много хора клеветят, че производството на фотоволтаична енергия е с високо замърсяване, производственият процес е с висока консумация на енергия, такъв слух се разпространява повече от веднъж.
Производството на фотоволтаици включва основно четири звена: пречистване на кристален силиций, силициеви слитъци, фотоволтаични клетки и фотоволтаични модули. Сред тях пречистването на кристалния силиций трябва да се извършва при високи температурни условия, което изисква голямо потребление на електроенергия, съставляващо около 56 %-72 % от общото потребление на енергия, е най-важният химически производствен процес в промишлената верига; и "високо замърсяване" от производството на странични продукти от полисилиций с висока чистота.
Пречистването на силиций е наистина мащабна индустрия с висока консумация на енергия. Това обаче не е същото като фотоволтаичните продукти, които са с високо потребление на енергия, като е необходимо да се преобразува общата енергия, консумирана при производството на единица фотоволтаични модули, в потребление на електроенергия, и с целия живот на модула за производство на електроенергия за сравнение. През 2015 г. Министерството на промишлеността и информационните технологии издаде "Спецификационни условия за фотоволтаичната производствена промишленост", консумацията на електроенергия в процеса на производство на полисилиций трябва да бъде по-малка от 120 kWh/kg; новите проекти и проектите за разширяване трябва да бъдат по-малко от 100 kWh/kg, това потребление на енергия Това ниво на потребление на енергия трябва да се доближава до сегашното напреднало световно ниво.
При това преобразуване, в съответствие с националните разпоредби за потреблението на енергия от фотоволтаични модули, за производството на един ват фотоволтаични модули са необходими 0,6-1,2 градуса електроенергия. Според 25-годишния живот на фотоволтаичните модули, производството на енергия от фотоволтаици е много по-голямо от потреблението на електроенергия.
Светлинното замърсяване застрашава здравето на хората. В ежедневието на хората често срещаното състояние на светлинно замърсяване е най-вече замайването на пешеходците и шофьорите, причинено от отражението на огледалните сгради, и дискомфортът, причинен от неразумното осветление през нощта.
Ето защо хората са силно обезпокоени от това дали има светлинно замърсяване от инсталирането на фотоволтаични модули. Всъщност коефициентът на отражение на видимата светлина на обикновеното закалено стъкло е 9-11 %, което не води до светлинно замърсяване, а фотоволтаичните модули използват същия вид стъкло като сградата, което също не води до светлинно замърсяване.
Източникът на светлинно замърсяване е видимата светлина, клетките на вътрешния модул за производство на електроенергия на фотоволтаичния модул, които поглъщат видимата светлина, се превръщат в електричество, което допълнително намалява отразяването на видимата светлина.
С технологичните нововъведения сега много фотоволтаични строителни материали могат да бъдат направени с матирана повърхност, което още повече намалява отразяването на видимата светлина.
Тези две точки са сравнително добре разбрани, фотоволтаичното производство на електроенергия представлява преобразуване на слънчевата енергия в електричество, фотоелектрично преобразуване, процесът няма да произвежда шум, няма да има емисии на замърсяване, много подходящо за инсталиране в жилищни и търговски и промишлени покриви.
Разпределените фотоволтаици се развиват горещо през последните години, повечето от тях също са подходящи за монтаж на покрива, с енергоспестяваща функция и функция за намаляване на емисиите, но и с топлоизолация и водоустойчивост.
На много фабрики и жилищни покриви са инсталирани фотоволтаични електроцентрали, като на практика можем да усетим, че няма шум, няма емисии от процеса на производство на енергия.