"Преди това за собствено ползване, останалата част се продава на електроцентралата" означава, че електроенергията от фотоволтаичната слънчева електроцентрала се използва приоритетно за товара, а товарът не се изразходва и след това се изпраща към мрежата. Приятелите, които за първи път се запознават с фотоволтаичната соларна система, ще имат много въпроси: Как може да се гарантира, че електроенергията от фотоволтаичната соларна система ще се използва първо от потребителя на товара, вместо да се изпраща фотоволтаична енергия към мрежата, а след това това товарът да взема електроенергия от мрежата? Има ли някакво основание да се докаже, че електроенергията, използвана от товара, е фотоволтаична електроенергия, е фотоволтаична слънчева енергия , а не електроенергия, изпратена от мрежата? Честото превключване на фотоволтаичната електроцентрала и мрежовото захранване ще се отрази ли на инвертора или на оборудването?
От принципа на електрическата верига следва, че токът тече от място с високо напрежение към място с ниско напрежение. В същото време посоката на тока е уникална, т.е. токът не може да изтича и да влиза в една и съща точка по едно и също време. Приемаме електромера от страна на потребителя за възел. В същото време токът има само една посока - или фотоволтаичният ток тече към мрежата, или мрежовият ток тече към товара. Следователно няма ситуация, при която фотоволтаичното производство на електроенергия да се изпраща едновременно към мрежата и товарът да се черпи от мрежата.
Фотоволтаичната електроцентрала е вид източник на енергия, тя може да извежда електрическа слънчева енергия и може да извежда само електрическа енергия, а електропреносната мрежа е специален вид източник на енергия, тя може не само да предоставя електрическа енергия на товара, но също така може да се използва като товар за получаване на електрическа енергия, в съответствие с тока е от високо напрежение Принципът, че местата текат към местата с ниско напрежение, когато фотоволтаичната електроцентрала, от гледна точка на товара, напрежението на свързания с мрежата соларен инвертор винаги е малко по-високо от напрежението на мрежата, така че товарът първо използва фотоволтаичното производство на енергия, само когато мощността на фотоволтаичната електроцентрала е по-малка от товара След включване на захранването напрежението в свързаната с мрежата точка ще спадне и мрежата ще подаде енергия на товара. Разпределената фотоволтаична слънчева електроенергия се произвежда самостоятелно, "преди това за собствено ползване, а останалата се продава на мрежовата електроцентрала". Обикновено се инсталират два електромера. Инверторът се инсталира с електромер за отчитане на производството на фотоволтаична енергия. Мрежата купува електроенергия.
В системата за захранване, свързана с мрежата, електрическата енергия от мрежата се използва главно за участие в изграждането на напрежението/честотата/фазата на националната мрежа. Свързаният към мрежата инвертор не извежда напрежение, а следи фазата и формата на вълната на мрежата и извежда само ток към мрежата, тъй като напрежението на фотоволтаичния инвертор е по-високо от напрежението на мрежата. Според принципа на веригата токът тече от място с високо напрежение към място с ниско напрежение. Следователно, докато слънчевата фотоволтаична енергия може да генерира електроенергия, тя ще бъде изпращана първо към края на товара.
От гледна точка на товара, токът, консумиран от товара, се получава от най-близкия до него източник на ток. Ако вземем за пример покривната система от слънчеви панели, всички свързани към мрежата инвертори са след мрежовия трансформатор и, разбира се, първо се използват свързаните към мрежата инвертори.
Тъй като светлината е нестабилна, мощността на фотоволтаичната електроцентрала също е нестабилна, така че електроенергията, използвана за товара, понякога може да бъде фотоволтаична слънчева енергия, понякога може да бъде градска енергия, а понякога може да бъде както фотоволтаична слънчева енергия, така и градско захранване. Всъщност това е на повърхността. Теоретично електричеството, което потребителите използват, е електричеството от мрежата, защото инверторът има функцията да превръща електричеството, генерирано от компонентите, в същото електричество като това от мрежата, със същото напрежение, същата честота и същата електроенергия. Фаза. Този процес на превключване всъщност не съществува.
От гледна точка на качеството на електроенергията потребителите не могат да разберат откъде идва електроенергията им. Всъщност не е необходимо да се прави разлика между това какъв вид електроенергия се използва. Както е показано на фигурата по-долу, точката на свързване към мрежата е инсталирана в подстанцията, а точката на свързване към мрежата е оборудвана с двустранен електромер. Токът има две посоки, с които може да се измерва електроенергията от фотоволтаиците, колко се използва в товара и колко се изпраща към интернет. Но фабричните сгради от 1 до 3 имат само една посока на тока, така че е невъзможно да се измери количеството електроенергия, използвано от фотоволтаиците на коя фабрика и мрежата.