За да противодейства на схемата за зелени субсидии на американския Закон за намаляване на инфлацията, ЕС ускори въвеждането на Закона за индустрията с нулево потребление, за да намали риска от изместване на зелената верига и натиска върху европейската промишленост. Какво е въздействието на този закон върху фотоволтаичната индустрия, чийто основен енергиен източник е слънчевата енергия? В тази статия се разглеждат последиците.
Проект на Закон за нулевата индустрия, приет
Заедно с предложенията за Европейски закон за ключовите суровини и реформата на устройството на пазара на електроенергия, проектозаконът за нулевата нетна индустрия определя ясна европейска рамка за намаляване на зависимостта на ЕС от силно концентриран внос. Като се опира на поуките, извлечени от енергийната криза, предизвикана от обхваналия света коронавирус Covid-19 и руската инвазия в Украйна, той ще спомогне за подобряване на устойчивостта на европейската верига за доставки на чиста енергия, за да помогне на ЕС да постигне целите си за преход към чиста енергия.
Предложеното законодателство обхваща редица най-добри в своя клас горива и технологии, като например фотоволтаични и слънчеви топлинни системи, вятърни системи на сушата и възобновяеми енергийни източници в морето, батерии и системи за съхранение, термопомпи и геотермална енергия, горивни клетки, улавяне, използване и съхранение на въглероден диоксид и мрежови технологии. Съответните технологии, посочени в законодателството, ще бъдат обект на стратегическа подкрепа и на референтна стойност от 40 % за местно производство.
След публикуването на това предложение повечето хора смятат, че то представлява ново предизвикателство за китайските износители на фотоволтаици, които използват Европа като основен експортен пазар. През последните години европейският пазар е зависим от вноса на фотоволтаични продукти от Китай. Ако погледнем цифрите за 2022 г., силната зависимост на европейския пазар от китайските фотоволтаични продукти по-скоро се увеличава, отколкото намалява.
По-ниски разходи за производство на фотоволтаични продукти?
Според проектозакона европейските държави планират да разширят капиталовите инвестиции в производството на фотоволтаици, въпреки високите общи разходи за работна ръка, суровини, енергия и околна среда, но правителството на ЕС настоява за много ясно отношение. Фотоволтаичната индустрия е едновременно енергийна индустрия нагоре по веригата и производствена индустрия. Основната суровина за фотоволтаичните модули е силиций, т.е. кварцов пясък с висока чистота. Процесът на производство и рафиниране на кварцов пясък с висока чистота обаче е труден, технологията е строго поверителна и е в състояние на недостиг. Понастоящем в света има само три компании, които имат възможност да произвеждат самостоятелно кварцов пясък с висока чистота в насипно състояние. Това са Unimin (Sibelco) от САЩ, TQC от Норвегия и China Quartz.
Недостигът на силиций за фотоволтаични продукти е довел до недостиг на кварцов пясък с висока чистота и до повишаване на пазарната му цена. Приемането на Закона за нулевата мрежа даде тласък на европейското производство на фотоволтаици, а промените в търсенето ще създадат известен риск за бъдещата цена на силиция.
И за третия вид батерии най-новата технология на калциево-титаниевата руда, въпреки че суровините и себестойността са по-евтини от силициевите батерии, но по отношение на броя на заявените патенти Япония, САЩ, Китай, Южна Корея и Германия са в първата петица в света. Освен това Оксфордската фотоволтаична компания в Обединеното кралство е водеща в разработването и комерсиализацията на технологии. Китай е на първо място по производство на клетки от калциево-титаниев оксид. Поради това ЕС няма значително технологично и ценово предимство в тази област.
(За да научите повече за халкогенида, моля, следвайте или се абонирайте за акаунта/канала на Maysun Solar за повече интересни статии и видеоклипове)
Промени на пазара, няма повече предимства за китайското производство?
Настоящият производствен пейзаж на фотоволтаичната индустрия, в който китайският пазарен дял води ожесточена битка. Според статистическите данни през 2022 г. общият износ на Китай на силициеви пластини, клетки, модули и други продукти е надхвърлил три последователни "десетки милиарда" долара, достигайки 51,25 млрд. долара, в сравнение с 28,4 млрд. долара през 2021 г., което е скок с повече от 80%. Основната цел на този законопроект е да се отърве от високата зависимост на някои чисти индустрии от вноса и да укрепи производствения капацитет на ЕС за чиста енергия. Това ще окаже известно въздействие върху износа на китайската фотоволтаична индустрия, но това въздействие е забавено и ще отнеме още известно време, за да се освободи. Тук периодът от време е консервативно предвиден да бъде няколко години по-късно. В същото време той повтаря плана REPowerEU на ЕС за достигане на кумулативна инсталирана мощност от 600 GW фотоволтаици до 2030 г.
Заслужава да се отбележи, че референтната стойност от 40% от производството не е по-точна от конкретната цел за ГВт и че в предложения законопроект също липсват конкретни мерки, тъй като ЕС продължава да разчита на концентриран внос в сектора на фотоволтаичните модули, като Китай остава най-големият доставчик на фотоволтаични модули за ЕС. В обобщение може да се каже, че пазарният модел на производството на фотоволтаични продукти няма да се промени много в краткосрочен и средносрочен план. Разходното предимство на китайското производство все още е силно и нашите приятели в Европа все още могат да работят стабилно с китайските производители.
Като производител на фотоволтаични модули с 15-годишен опит в бранша, Maysun Solar има офиси и складове в много страни и е установила дългосрочни отношения с много отлични инсталатори. Не се колебайте да се свържете с нас, за да получите най-новите оферти за модули или да зададете въпроси, свързани с фотоволтаичните системи.