Видове соларни панели:p-тип и n-тип соларна клетка
Средностатистическият купувач на слънчева енергия вероятно не обръща внимание на това дали слънчевите панели са изработени от p-тип или n-тип слънчеви клетки. Но в случай че някой се чуди какво означават тези букви и как те могат да повлияят на покупката на соларни панели в бъдеще, ето един бърз курс по наука за соларните клетки.
Първо, конвенционалната кристална силициева (c-Si) слънчева клетка представлява силициева пластина, легирана с различни химикали, за да се стимулира производството на енергия. Основната разлика между p-тип и n-тип слънчеви клетки е броят на електроните. При p-тип клетки силициевите пластини обикновено се обогатяват с бор, който има един електрон по-малко от силиция (което прави клетката положително заредена). Клетка от n-тип се допира с фосфор, който има един електрон повече от силиция (което прави клетката отрицателно заредена).
(Пазарният дял на конструкциите на слънчевите клетки от p-тип и n-тип)
Въпреки че първата слънчева клетка, изобретена от Bell Labs през 1954 г., е от n-тип, p-тип структурата става по-доминираща поради търсенето на слънчеви технологии в космоса. Клетките от P-тип се оказаха по-устойчиви на космическата радиация и деградация. Тъй като толкова много изследвания бяха насочени към космическите соларни технологии, беше съвсем естествено доминирането на p-тип клетките да се пренесе и на пазара на соларни продукти за жилищни сгради.
Но все повече производители на соларни продукти използват структури от n-тип поради допълнителните им предимства. От една страна, тъй като в клетките от n-ти тип се използва фосфор вместо бор, те са защитени от борно-кислородни дефекти, които водят до намаляване на ефективността и чистотата в структурите от p-тип. На свой ред клетките от N-тип са по-ефективни и не се влияят от светлинно-индуцираната деградация (LID).
Международната технологична пътна карта за фотоволтаични технологии (ITRPV) предвижда, че пазарният дял на p-тип монокристален силиций ще се задържи около 30 % до 2028 г., докато n-тип монокристален силиций ще се увеличи до около 28 % от едва 5 % през 2017 г. Това корелира с търсенето в индустрията на модули с по-висока ефективност, така че купувачите на слънчева енергия могат да очакват навлизането на повече дизайни от n-тип в масовия пазар.