Инсталирането на слънчеви панели е дългосрочна инвестиция. Еднократната покупка може да осигури на потребителите постоянен източник на електроенергия. Средната продължителност на живота на наличните в момента кристални силициеви слънчеви панели е 25-30 години. И така, кои фактори влияят върху експлоатационния живот на соларните панели? Например, ефективността на фотоволтаичните клетки ще намалява с течение на времето; в допълнение към това има още един фактор, който не може да бъде пренебрегнат: PID ефектът.
Какво представлява PID ефектът на соларните панели?
PID ефектът, известен също като деградация, предизвикана от потенциала, се появява, когато компонентите работят при високо напрежение за продължителен период от време. Това може да доведе до протичане на ток между покривното стъкло, материала за капсулиране на соларния панел и рамката. Разликата в електрическите заряди кара положителните йони да се движат от стъклото, рамката и инсталационната структура към фотоволтаичната клетка. Когато по повърхността на клетката се натрупа много заряд, той може да увреди PN-връзката на клетката. Ефектът на пасивация върху повърхността на клетката се влошава, което води до намаляване на коефициента на запълване, тока на късо съединение и напрежението на отворена верига. Това прави производителността на компонента по-ниска от предвидената, което води до намаляване на цялостната му производителност.
Какво причинява ПИД-ефекта в соларните панели?
Качеството на суровините, използвани за соларните панели: като стъкло, уплътнители и материали за капсулиране на соларните панели, оказва значително влияние върху това дали соларният панел ще получи PID ефект. Например, ако е избрано стъкло с високо съдържание на натрий или ако използваният материал за капсулиране на соларния панел не може да предотврати навлизането на водни пари, това може да доведе до PID ефект в соларния панел.
Къде да се монтират соларните панели: Основните фактори на околната среда, които предизвикват PID ефекта, са високата температура и влажността. Мястото на инсталиране на даден проект за слънчева енергия определя въздействието му върху слънчевите панели. Вследствие на влажността влагата ще проникне в модула на соларния панел и ще доведе до увеличаване на тока на утечка - процес, който се ускорява при високи температури и се отразява на добива на соларни панели.
Напрежение на системата и мащаб на соларните панели: Най-общо казано, колкото повече са последователно свързаните панели, толкова по-високо е напрежението на системата и толкова по-голям е блуждаещият ток или токът на утечка, генериран при потенциална разлика между фотоволтаичните клетки и земята, което води до Вероятността за явлението ПИД е по-висока. Като цяло системите с напрежение 1500 V са изложени на по-голям риск, отколкото системите с напрежение 1000 V.
Как да тестваме анти-PID характеристиките на соларните панели, преди да напуснат завода?
1. При определена температура и влажност покрийте повърхността на стъклото на модула с алуминиево фолио, медно фолио или влажна кърпа и подайте напрежение между изходната клема на модула и покритието на повърхността за определен период от време.
2. Приложете -1000 V DC към изходната клема на модула и алуминиевата рамка за 96 часа в среда с 85% влажност на въздуха при 85°C или 60°C или 85°C.
Преди двата метода на изпитване компонентите се изпитват за захранване, мокро изтичане и EL изображение. След края им отново се извършва изпитване на мощността, мокрото изтичане и EL изобразяването. Сравнете резултатите преди и след теста, за да получите появата на ПИД при зададените условия. Когато се появи явлението PID, от EL изображението се вижда, че някои клетки са почернели.
Първият метод се използва предимно в експериментални институции, докато вторият метод се използва предимно от фабриките за соларни панели. Всъщност крайната цел на горните два метода за изпитване е да се получи сертификат за устойчивост на PID на модула за изпитване на соларни панели - IEC 62804.
Соларните панели на Maysun Solar са сертифицирани по метода за изпитване на PID съпротивлението на модула за соларни панели - IEC 62804, което гарантира отлично качество.
Как слънчевите панели могат да избегнат PID ефекта при употреба?
PID ефектът може да бъде обратим или необратим, в зависимост от това какво го е предизвикало. За съжаление, PID (потенциал-индуцирана деградация) е нещо, което не може да бъде избегнато, когато е причинено от вътрешни електрохимични реакции. Това може да доведе до разслояване на тънкия филм или галванична корозия във фотоволтаичните панели. Ако PID ефектът е причинен от външни фактори, има начини да се избегне и реши.
1. Използвайте устройство, което предотвратява PID. Кутията против ПИД е устройство, което променя посоката на електрическия ток от инвертора. Това помага да се противодейства на отрицателните ефекти върху фотоволтаичните модули, причинени от напрежението. Предназначението на тези кутии е да предотвратяват твърде дългото задържане на всеки стринг на една и съща поляризация. Това спомага за намаляване на вероятността от PID (потенциална индуцирана деградация) и позволява на всеки модул да се възстанови от отрицателния потенциал, който може да е изпитал.
2. Проектиране на инсталационна система, която е практична и логична. Високите температури на времето могат да окажат отрицателно въздействие върху фотоволтаичните електроцентрали. Този проблем обаче може да бъде решен чрез прилагане на добре проектирана инсталационна система. Уверете се, че компонентите, инверторите и разпределителните кутии имат подходяща вентилация и възможности за отвеждане на топлината. Освен това, ако инверторът позволява, можете да облекчите проблема, като заземите отрицателния полюс на инвертора за постоянен ток.
3. Избор на ефективен метод за капсулиране на соларния панел. Влажността на въздуха е фактор, който може да предизвика ефекта на ПИД. Чрез използване на подходящо капсулиране на соларния панел можете да предотвратите навлизането на водни пари и предизвикването на реакция, при която се образува оцетна киселина в EVA филма. След това тази киселина реагира с алкалите на стъклената повърхност, като създава натриеви йони, които могат да се движат свободно. Това спомага за ефективно предотвратяване на появата на PID ефекта.
Производителите на соларни панели разполагат със собствени системи за изпитване, за да са сигурни, че постоянно произвеждат висококачествени соларни панели. Maysun Solar е компания, която произвежда соларни панели от 15 години. Те имат голям опит в тази област. Те предлагат висококачествени соларни панели, които са сертифицирани да издържат на PID (Potential Induced Degradation). Това означава, че те отговарят на нуждите на потребителите, които искат да използват чиста енергия.
Може също да ви хареса: