Преди няколко години микропукнатините в клетките, горещите точки и PID ефектите бяха три важни фактора, които влияеха на работата на фотоволтаичните модули от кристален силиций. През последните няколко години, с бързия напредък на технологията, оборудването и материалите, тези проблеми бяха значително подобрени в процеса на производство на соларни панели и качеството на соларните панели, напускащи завода, е гарантирано.
През последните години, заедно с бързото развитие на разпределения пазар, проблемът с микропукнатините, причинени от неподходящи външни сили при съхранението, транспортирането и монтажа на модулите, се превърна в нов проблем, дължащ се на големи и малки монтажни екипи с разнородно качество или без системно обучение, след като модулите напуснат фабриката и преди и след монтажа. По-долу ще се спрем на причините за микропукнатините в соларните панели по време на транспортиране, инсталиране и използване, отрицателните последици от микропукнатините и основните решения.
Микропукнатините се отнасят до невидимите пукнатини, които могат да се получат в клетъчния блок и които не са лесно откриваеми с просто око, когато клетката (модулите) е подложена на големи механични или термични натоварвания.
Какво причинява образуването на микропукнатини?
Преди и след монтажа пукнатините в клетките са редовен проблем както за производителите на соларни панели, така и за собствениците на системи. Механичните натоварвания по време на транспортирането и монтажа, както и екстремните фактори на околната среда са причина за появата на микропукнатини в соларните панели.
Когато даден обект се деформира поради външна причина (сила, промяна във влажността и температурата и т.н.), механичното напрежение е вътрешна сила, която взаимодейства между частите на обекта, за да се опита да се противопостави на външната причина и да върне обекта от позицията след деформацията в позицията преди деформацията.
Механичният стрес в процеса на логистиката и веригата за доставки може да бъде предизвикан от:
(1) Неправилно опаковане
(2) Неподходящи видове транспорт
(3) Неподходящи методи за обработка
Механичният стрес по време на монтажа на фотоволтаичната система може да бъде предизвикан от:
(1)Използване на модулите като платформа за друго оборудване или за стъпване
(2) Удряне или падане на модулите при издигането им на покрива
(3) Монтаж върху повърхност, която не е плоска, може да доведе до усукване на монтажната рамка и да доведе до натоварване на модула.
Следните фактори на околната среда също могат да доведат до появата на микропукнатини в слънчевите фотоволтаични системи:
(1) Термичен цикъл, или промяна на температурата между деня и нощта
(2) Замръзване и влажност
(3) Натоварване от вятъра и циклични (или динамични) натоварвания от налягане
(4) Обилни снеговалежи
(5) градушка
Как могат да се открият микропукнатини след монтажа?
Използването на инфрачервени камери за проследяване на температурните промени по повърхността на соларния панел е най-ефективната техника за откриване на дефекти в соларните панели на място. При излагане на слънчева светлина напуканите клетки на соларните панели развиват зона с високо съпротивление и по-висока температура от съседните клетки.
Инфрачервената камера може ефективно да идентифицира областите с големи температурни колебания и да уведоми екипа по поддръжката, за да може той веднага да изследва съмнителните панели.
Корейският партньор на Allied Vision, DISSEM, е помогнал на водещ доставчик на системи за инспекция на соларни клетки да разработи рентабилно решение за визуализация, базирано на спектрална електролуминесценция в близката инфрачервена област.
Какви отрицателни последици имат микропукнатините?
Микропукнатините могат да причинят загуби и да доведат до ефекти на горещи точки
Според проучването микропукнатините могат да причинят електрическо разделяне, което оставя някои клетъчни компоненти в покой. Въпреки това, тъй като микропукнатините могат да имат различни въздействия, включително никакво, оценяването на загубите на енергия, предизвикани от тези микропукнатини, е предизвикателство. Отхвърлянето на всеки модул, който има микропукнатина, може да доведе до проблеми, особено когато става въпрос за гаранция, но това не е необходимо, за да може всички те да продължат да работят на нивото на мощност, което е гарантирано за срока на експлоатация на модула. Според някои изследвания модул с няколко пукнатини, които не отделят определени области на клетката, може да претърпи загуби до 2,5 %. При модул с микропукнатини, които отделят части от клетката, загубите могат да бъдат по-големи. В резултат на микропукнатините могат да се образуват и горещи точки. Това се случва, когато вътрешното съпротивление на повредената клетка се увеличи и токът преминава през нея, повишавайки температурата на клетката. Доказано е, че горещите зони влошават увреждането на клетката.
Микропукнатините могат да доведат до загуба на мощност на соларните панели и дори до пожари
Някои микропукнатини по соларния панел не са очевидни, директният поглед също не може да се види, много хора ще почувстват, че няма голям проблем, можете да продължите да използвате, всъщност не, микропукнатините ще причинят директен фактор е да причинят спад в мощността на соларния панел, може да има някои много леки, на този етап на тестовата мощност няма да има голяма промяна, но след няколко месеца, година на термично разширение и свиване, мощността на соларните панели ще спадне рязко. Дори ще възникне сериозно вътрешно късо съединение, което ще доведе до пожар и т.н.
Как могат да бъдат отстранени микропукнатините?
Микропукнатините се развиват в клетките и не могат да бъдат поправени без подмяна на модула. Въпреки това, ако микропукнатините не оказват голямо влияние върху нормалната работа на соларните панели, те все още могат да се използват. Ето защо инсталаторите и крайните потребители трябва да се съсредоточат върху това как научно да обработват, инсталират и използват соларните панели, за да предотвратят появата на микропукнатини.
Как да предотвратим появата на микропукнатини?
За да се предотврати ефективно появата на микропукнатини в соларните панели, трябва да се обърне внимание на три ключови области: производство, транспортиране и монтаж и работна среда. Ключов компонент на подхода е изборът на производител на соларни панели, който осъзнава необходимостта от предотвратяване на микропукнатини.
Квалифицираният доставчик на соларни панели трябва да отговаря на следните условия:
(1) Организирана верига за доставки
(2) Гаранционна програма за клиентите, базирана на гаранции
(3)Процес на изпитване, който гарантира, че всеки модул е подложен на EL изпитване
(4) Благоприятна репутация
Как да се избегнат микропукнатини, когато соларните панели се поставят в склад за съхранение?
1. За да се улеснят транспортните операции и същевременно да се избегнат компоненти, които са наклонени поради скрити пукнатини или повреди, цялата кутия с компоненти трябва да бъде подредена на равно, открито място.
2. Общата височина на подреждане на кутията не трябва да е по-голяма от височината на две кутии. Обърнете специално внимание на това как внимателно се премества палетът нагоре и надолу, за да се предотврати позиционирането на ъглите на палета във въздуха.
3. Компонентите трябва да се избягват, доколкото е възможно, след като са поставени на място, преди да бъдат преместени на строителната площадка, за да се намали по-нататъшното им обработване или преместване, тъй като това повишава възможността за скрити пукнатини в компонентите.
4. Компонентите трябва да бъдат покрити с материали, като например плат с цветни ивици, след като са подредени прилежно, за да се предотвратят видими повреди или скрити пукнатини, предизвикани от накланянето или преобръщането на компонентите, след като обектът е бил подложен на непрекъснато измиване от дъждовна вода.
5. Компонентите трябва да бъдат спретнато подредени и поставени върху палета или плоска повърхност, когато са временно поставени там, като средните компоненти са обърнати нагоре откъм задната страна, а първият и последният компонент са обърнати нагоре откъм стъклената страна. Плоските компоненти не могат да бъдат поставени върху повече от 18 броя.
6. те трябва да бъдат подредени спретнато и временно поставени по диагонал срещу колони или други неща; опорните предмети трябва да са плоски, без издатини и не трябва да наброяват повече от десет броя.
7.при инсталиране на слънчеви панели, слънчевите панели, които са временно поставени някъде, трябва да бъдат натоварени в същия ден, а останалите панели трябва да бъдат поставени прилежно и плоско или добре защитени, за да се избегне срутването им, когато бъдат оставени без надзор.
Как могат да се предотвратят микропукнатините при вторична обработка?
1. След като компонентите са разопаковани, са необходими двама души, които да пренесат всеки компонент до мястото на инсталиране. По този начин се предотвратява носенето на един или повече компоненти от един човек, намалява се рискът компонентите да изпаднат от ръцете и се намалява рискът от скрити пукнатини или повреди на компонентите от удари или сътресения.
2. Обръщайте внимание на заобикалящата ви среда, докато боравите с компонентите, за да не се сблъскате с нещо и да не предизвикате скрити пукнатини или взривяване на панели.
3. Когато компонентите са готови за монтаж, се облягайте на гредите на конзолата, вместо да ги поставяте плоско на пода.
4. За да се предотвратят повреди на компонентите по време на процеса на преместване, компонентите трябва да се преместват само с мотокари и кранове, а необичайните машини (багери, товарачи и др.) трябва да бъдат забранени.
5. важно е компонентите да се покриват добре, когато са на покрива, за да се предотвратят непреднамерени сблъсъци между тях и стените или техните ъгли, които могат да доведат до вътрешни пукнатини, които са трудни за забелязване, или външно забележими белези.
Как да предотвратим появата на микропукнатини по време на монтажа?
1. Използвайте процедура за инсталиране на компонентите отгоре надолу. При монтирането на компонентите трябва да се избягват тухли, дървени дюбели и други временни методи за закрепване; за временно закрепване трябва да се използват поне горните два болта.
2. При монтажа на компонентите монтажните работници трябва да избягват да стъпват, сядат, коленичат, да натискат, чукат, стискат или да удрят директно компонентите. Това може да доведе до скрити пукнатини в компонентите поради локализирано напрежение върху вътрешните клетки на батерията.
3. Пружинните подложки трябва да бъдат изравнени и монтажните болтове за компонентите трябва да бъдат правилно затегнати.
4. За да се предотврати появата на ъгъл на притискане, хоризонталната повърхност на притискащия блок трябва да е в здраво съприкосновение с рамката на компонента, когато се използва за фиксиране на компонентите.
Maysun Solar е специализирана в производството на висококачествени фотоволтаични модули от 2008 г. насам. Изберете от нашето голямо разнообразие от изцяло черни, с черна рамка, сребърни и стъклено-стъклени соларни панели, които използват технологиите half-cut, MBB, IBC и Shingled. Тези панели предлагат превъзходна производителност и стилен дизайн, който безпроблемно се вписва във всяка сграда. Maysun Solar успешно създаде офиси, складове и дългосрочни взаимоотношения с отлични инсталатори в множество държави! Моля, свържете се с нас за най-новите оферти за модули или за всякакви запитвания, свързани с фотоволтаичните системи. С удоволствие ще ви съдействаме.
Препратка:
Blessingchi. (2022). How can microcracks damage solar panels. WINAICO. https://winaico.com/blog/microcracks/#How_to_Prevent_Microcracks_During_Production
Micro-Fractures in Solar Modules: Causes, Detection and Prevention. (2020, June 16). Gallagher US. https://www.ajg.com/us/news-and-insights/2020/jan/micro-fractures-in-solar-modules-causes-detection-and-prevention/
Niclas. (2023). Micro Cracks: Causes and Impacts on Solar Panels. Sinovoltaics (Hong Kong Office). https://sinovoltaics.com/learning-center/quality/micro-cracks-causes-and-impacts-on-solar-panels/
Pacheco, M. (2022, November 21). Microcracking kills your solar panels - Age of Awareness - Medium. Medium. https://medium.com/age-of-awareness/microcracking-in-pv-cells-8571980a2b66
Pickerel, K. (2015, May 21). Demystifying the formation of micro-cracks on solar panels. Solar Power World. https://www.solarpowerworldonline.com/2015/05/demystifying-the-formation-of-micro-cracks-on-solar-panels/
RenewSys India. (2023, February 3). Micro cracks in solar modules: Causes, detection and prevention. renewsysworld. https://www.renewsysworld.com/post/micro-cracks-in-solar-modules-causes-detection-and-prevention
What are the dangers of hidden solar panel cracks? How is it caused? How to detect it? How to prevent it? _Equipment_Defects_Testing.(n.d.). Copyright © 2017 Sohu.com Inc. All Rights Reserved.
https://www.sohu.com/a/538122264_121340896
How to prevent hidden cracks after the module is shipped from the factory?(n.d.). Weixin Official Accounts Platform. https://mp.weixin.qq.com/s/dOmIKnZ9-gOu1S-Y6KdTmg
NetEase . (2019, November 5). Nanlai Technology:How to avoid the hidden crack problem of solar panels? Copyright © NetEase. https://www.163.com/dy/article/ET82UUQV05389Q3D.html
What causes hidden cracks in photovoltaic modules_Sunshine Artisan Photovoltaic Network. (n.d.).
http://www.21spv.com/news/show.php?itemid=27317
Near-Infrared Cameras Look for Cracks in Solar Cells - Novus Light Today. (n.d.). https://www.novuslight.com/near-infrared-cameras-look-for-cracks-in-solar-cells_N6758.html
Може също да ви хареса: